Hızlı Okuma Teknikleri ve Programı

Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Okul hayatının ilk yıllarında edindiğimiz yanlış bilgiler ve yanlış okuma teknikleri hayatımızın geri kalanını da etkiler. Meydana gelen bu olumsuz etkiler, okuduğunu anlayamama, yanlış okuma, yavaş okuma gibi çeşitli sorunlar şeklinde ortaya çıkar. Bu sorunları düzeltmek ve üstesinden gelmek içinde hızlı okuma programlarından destek alınabilir.
Destek almadan önce okuma ile yaşadığımız soruna tam bir tanı ve teşhis koymak gerekir. Bir metni, yazıyı okurken sözcüklere değil cümleye mi odaklanıyorsunuz ya da tam tersi olarak sözcükler yerine hecelere mi dikkatinizi veriyorsunuz. Bunların dışında metni sesli okurken sadece ses mi çıkarıyorsunuz? Harfleri tam anlamıyla çıkarmak yerine sözcükleri okurken arada bazı harfleri yutuyor musunuz?
Tüm bu sorunları belirleyerek hareket edip, belirli bir hızlı okuma programı uygulamak gerekir. Hızlı okuma programının en temel amacı göz ile beynin ortak hareket etmesini sağlamaktır. Beyin gözün okuduğu yazılara odaklanıp doğru bir şekilde telaffuz edip anlamasını sağlar ve birlikte hareket edip okuma – anlama işleminde ortak hareket ederlerse sorunların büyük bir kısmı halledilmiş olur.
Bu gibi sorunlar en çok yaşayanların başında da öğrenciler gelirken sonrasında, öğretmen, avukat, muhasebeci ve şirket yöneticileri gibi evrak ve dosyalarla çok uğraşan kesim gelir. Bu kesimde ki mesleklerle hayatını kazanalar hızlı okuma programı sürecinde belirli uygulamalarla ve testlerle seviyeleri ölçülür. Hızlı okuma süresince uygulanan programlar:
– Okuma frenleri
– Fotoğrafik okuma
– Göz ritminin arttırılması
– Aktif görme alanının arttırılması
– Blok okuma antrenmanları
– Beyin gözüyle okuma
– Kelime dağarcığı zenginleştirme
– Konsantrasyon arttırma ve odaklanmadır.
Tüm bu süreç sonrasın da hızlı okumak ve okuduğunu anlamak çok daha kolay olacaktır. Bununla birlikte en büyük kazanç da zaman olacaktır. Özellikle öğrenciler için sınavlarda çıkan uzun paragraf sorularında artık hızlı bir şekilde metin okunabilecek ve ana fikir gibi kavramlar hemen fark edilebilecek. Bu gibi daha onlarca faydası ile hızlı okuma programı hayata ve insana artılar kazandıran bir programdır.
Bizi Destekleyenler: evden eve nakliyat