Son Yazılar

Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Mobil Uygulamalar Engellilerin İş Bulma Zorlukları Kamu ve Özel Alanlarda Engellilere Uygun Erişim Sorunları Dil Eğitimi Artık Engelsiz: Yenilikçi Uygulama ile Uzaktan Türkçe Öğreterek Para Kazanın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü: Engelsiz Bir Dünya İstiyoruz Engelliler İçin Yapılan İcatlar: Engelleri Aşan Teknolojinin Zaferi Engellilerin Yalnızlık Sorunsalı: İçsel Mücadele ve Toplumsal Katılım Son Bir Söz Haber Sitesi Parol Şurup Metsil Damla
Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Belediyelere engelleri ortadan kaldırması için tanınan 7 yıllık sürenin 6 yılı geride kaldı. Belediyeler düzenlemeleri 1 Temmuz 2012 tarihine kadar tamamlamak zorunda. Tamamlamaz ise…

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmi yapılar, mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile toplu taşıma araçlarında engellilerin rahat kullanımı için gerekli düzenlemeleri yapması için Belediyelere tanınan 7 yıllık sürenin 6 yılı geride kaldı. Belediyeler gerekli düzenlemeleri 1 Temmuz 2012 tarihine kadar tamamlamak zorunda.

1 Temmuz 2005 tarihinde yayımlanan Özürlüler Kanunu ile kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmi yapılar, mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapıların 7 yıl içerisinde özürlülerin erişebilirliğine uygun duruma getirmesi gerekiyor. Yine aynı şekilde Büyükşehir belediyeleri ve belediyelerin de şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alması, mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçlarının 7 yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilmesi gerekiyordu. Kanunun yayımlandığı tarihten bu yana tam 6 yıl geçti. Ancak Belediyeler hazırlıklarını hala tamamlayamadı. Belediyelerin gerekli düzenlemeleri tamamlaması için tam 1 yılları kaldı.

-ENGELLİLER GERİ SAYIMA BAŞLADI-

Konuya ilişkin açıklama yapan Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY) Genel Başkanı İlimdar Boztaş, süre için geri sayıma başladıklarını belirtti. Boztaş, 1 Temmuz 2012 tarihinin 8.5 milyon engelli için önemli bir gün olduğunu belirterek, hem engelliler için hem Türkiye için bir dönüm noktası olacağını söyledi.

Şu anda kurumların kayda değer bir girişimde bulunmadıklarını, gerekli düzenlemelerin süresi dolduğunda düzenleme yapmayan kurumları saptayarak, 5378 sayılı Özürlüler Kanunu gereği dava açacaklarını ve gönüllü çalışan avukatları ile mücadelelerini sürdüreceklerini söyleyen Boztaş, belirtilen tarihe kadar tüm kurum ve kuruluşların gerekli düzenlemeleri yapmaları gerektiğini, yapmamaları halinde kanuna muhalefet eden kurumlara siyah çelenk götüreceklerini söyledi.

Düzenlemeyi yapan kurumları ise baş tacı olarak kamuoyuna ilan edeceklerini ve döner ocakları kurarak bu önemli gelişmeyi engellilerle birlikte kutlayacaklarını söyleyen Boztaş sözlerine şöyle devam etti:

“Biz kurumlardan para istemiyoruz, sadece rahat bir yaşam sürebilmemiz için ilgili kanunda ne geçiyorsa onun yerine getirilmesini istiyoruz. Geri sayım sayacımızı www.teday.org adresine de koyduk işliyor. Zaman daralıyor.”

-MALİYETİ AZ OLAN DÜZENLEMELER-

Yapılacak olan çalışmaların ucuz ve maliyeti dahi olmayan çok basit düzenlemeler olduğunu söyleyen Boztaş, “Her kurumda (okullar, kamu binaları, bankalar ve özel tüzel kurum ve kuruluşlar) klozet, WC, bina rampaları, gişeleri bulunan kurumlarda engelli butonları, kaldırım rampaları engelli otopark düzenlemeleri, engelsiz parklar ve oyuncak grupları, apartman site gibi yerleşim alanlarındaki asansör, rampa, sesli sinyalizasyon, özel eğitim kurumlarında ve engelli istihdam eden kurumlarda servis araçlarında asansör tertibatları ve aynı tertibatın toplu taşıma araçlarına da konulması, kara yollarındaki ışıklara sesli sinyalizasyon gibi düzenlemelerdir” dedi.

-“TESPİT EDİP KINAYACAĞIZ”-

Engellilerin sosyal, kültürel ve yaşam alanlarından rahatça faydalanabilmelerinin sağlanmasını canı gönülden istediklerini belirten Boztaş, “Ancak Maalesef yasaya rağmen hala bekleniyor. Biz insan gibi yaşamaya başlamak için bu düzenlemeleri bekliyoruz. Toplumun ferdi olarak kabul edilmek, düşünülmek ve buna göre düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Tazminat ödeme pahasına bu yasayı icra etmeyen kurumların hepsini tespit edip kınayarak kamuoyuna duyuracağız. O gün gelecek nasılsa; geldiğinde de engelliler karşınıza dikilecekler. Rahat ve ferah bir toplum için engelleri kaldıralım hem de huzurumuz kaçmasın. Biz bir görme engellinin yollarda kaybolmasını, ışıklarda ne yapacağını bilememesini, sandalyedeki bir engellimizin bina girişinde ve yollarda rampa yok diye kala kalmasını, işitme engelli birinin çevredeki tehlikeleri fark edemedi diye felaketler yaşamasını artık istemiyoruz” dedi. Boztaş gerekli düzenlemelerin bira an önce hayata geçirilmesini istedi