Ege’nin kampanyası ‘Dünya’yı sarıyor

Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nin Yeni Asır’ın sponsorluğuyla gerçekleştirdiği “Tane Tane Kapakları Toplayalım, Adım Adım Engelleri Aşalım” projesinde 150 tekerlekli sandalye daha ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Proje Koordinatörü Prof. Dr. Nurselen Toygar, İzmir’den başlayan projenin önce Ege’ye, sonra Türkiye’ye yayıldığını, şimdi de dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden destek geldiğini belirterek, “Hedefimiz bin sandalye” dedi.

SOSYAL SORUMLULUK
EÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde düzenlenen törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Artunç, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Nurselen Toygar, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu Başkanı Fahir Altan, Muzaffer Pınarbaşı Tesisleri Müdürü Muzaffer Pınarbaşı, PTT İzmir Baş Müdürü Selahattin Ekici, Tansaş Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer, Yeni Asır Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Muzaffer Oktay, Yeni Asır Gazetesi Halkla İlişkiler Müdürü Burçay Erenar Güngüler, engelli bireyler ve vatandaşlar katıldı.

Proje Koordinatörü EÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nurselen Toygar, kampanya çercevesinde bugüne kadar 70 milyon kapak toplandığını ve daha önce 160 tekerlekli sandelyenin dağıtıldığı belirterek, “Ege’deki vatandaşlarımızın ilgi gösterdiği kampanyaya kısa sürede Türkiye genelinden destek gelmeye başladı. Arnavutluk, Kosava, Kuzey Kıbrıs, Almanya, İran, İsviçre, Yemen, Makedonya, Bulgaristan, Türkmenistan, Yunanistan, Suriye, Fransa, Bosna Hersek ve Kazakistan’daki öğrenciler okudukları okullarda topladıkları kapakları bize göndermeye başladı” dedi.

Projenin sosyal sorumluluk açısından çok büyük önem taşıdığını söyleyen Toygar, “Projemiz sosyal sorumluluk dersi olarak ilkokullarda okutulmalıdır. Çocuklarımızı topluma, çevresine ve engelli bireylere karşı sorumluluk duygusuyla yetiştirirsek, gelecekte büyük işler başarırlar. İyi bir vatandaş, iyi bir evlat ve aile sahibi olurlar” dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ
Toygar, kampanya ile iyilik tohumları ektiklerini belirterek, “Tohumları biz ektik. Onları sulayıp, büyüten, meyve vermesini sağlayan sizler oldunuz. Bugün dağıtacağımız 150 tekerlekli sandalye sadece, İzmir değil Türkiye’nin dört bir yanına gidecek. Kampanyaya desteklerinizin devamını bekliyoruz. Projemizimin basın sponsoru olan ve haberleri ile destekleyen Yeni Asır Gazetesi’ne çok teşekkür ediyorum. Bizim sesimizin çıkmasını ve tüm Türkiye’ye duyulmasına kaktı koydunuz. Bu proje gelecek için bizi ümitlendirdi” dedi.

Tansaş Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer de, “Ege Bölgesi Migros, Tansaş, Şok, 5M mağazaları olarak projeye Kasım’dan bu yana destek oluyoruz. Mağazalarımıza kapak teslim eden Egeli müşterilerimizle el ele vererek engelli vatandaşlarımızın yüzünü güldürdük. Böylesine yararlı bir projede Egelilerle olmaktan dolayı gururluyuz. Desteğimiz artarak sürecek” diye konuştu.

‘Hedef bin sandalye’
Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Artunç ise “Bugün 150 engelli vatandaşımızın yüzünü güldürmenin sevincini yaşıyoruz. 4 yıl garantili ve ergonomik tekerlekli sandalyeyi ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Toplumun her kesiminden çığ gibi büyüyen destekler için çok teşekkür ediyorum. Hedefimiz kampanya ile bin sandalyeye ulaşmak. Vatandaşların da topladıkları kapakları fakültesizin yanı sıra Ege bölgesindeki Migros, Tansaş ve Şok mağazalarına ve PTT aracılığıyla yollayabilirler” dedi.

Yeni Asır