Son Yazılar

Ayrık Omurga Hastalığı: Spina Bifida Omurilik felci tedavisinde Epidural Stimulation Sinemada Ruh Sağlığı: Akıl Sağlığı Sorunlarına Odaklanan Filmler Hidrosefali Nedir? Engelliler İçin Sanatla Buluşmak: Bir İfade Özgürlüğü ve Toplumsal Bağlantı VK Film İzle: En Popüler Platformun Kapsamlı Tanıtımı ve İncelemesi Engelli Bakımevi ve Yaşlı Bakım Merkezleri Kaliteli Online Film İzleme Sitesi: Sinemakolik Engelli Grupları ve Hastalıkları: Detaylı Rehber ve Bilgiler Engelli öğrencilerin Karşılaştığı Zorluklar: Eğitim Sistemi ve Çözüm Yolları
Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

ada

Merkeze bağlı Bayındırlı köyünde yaşayan Cemil Metin (62), kas hastalığı nedeniyle yürüme engelli 27 yaşındaki kızı İlper Metin’in hayatını kolaylaştırmak amacıyla tasarımı kendisine ait bir asansör yaptırdığını söyledi.

Baba Metin, AA muhabirine, kızının 16 yaşında kas hastalığına yakalandığını zaman içinde yürüme

kabiliyetini kaybettiğini belirterek, “Kızınım hastalığının artması ve eve mahkum olması beni çare aramaya sevk etti. Sanayide ağır yükleri kaldırmaya yarayan vinci örnek alarak bu sistemi iki katlı evime kurmaya karar verdim. Asansörün planını kafamda çizdim ve yaptırdım” diye konuştu.

Elektrikli motorla çalışan asansörü 6 ay önce bin liraya mal ettiğini anlatan baba Metin, şunları söyledi:

“Kızımın hastalığı nedeniyle sürekli evde kalmasına çok üzülüyordum. Şimdi kendisi en azından asansör sayesinde dışarı çıkabiliyor. Kısa süre önce aldığım aküyle çalışan tekerlekli sandalyesiyle komşularımızı ziyarete gidiyor, sosyal ortamlara katılabiliyor. Sadece asansöre binerken bize ihtiyaç duyuyor.”

Cemile Metin de, asansörün kendisini eve bağlı kalmaktan kurtardığını belirterek babasına minnettar olduğunu söyledi.

Hastalığının tedavisi olmadığını ve ilerlediğini aktaran Cemile Metin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Önceleri koltuk değneklerimi kullanarak evden dışarı çıkabiliyordum. Son yıllarda tekerlekli sandalyeye muhtaç hale geldim. Babam hastalığım için beni hastane hastane dolaştırdı fakat çaresini bulamadık. Asansör hayatımı kolaylaştırdı, istediğim zaman dışarı çıkabiliyorum. Babamı çok seviyorum.”

A.A