Son Yazılar

Hasta Yatağı İncelemesi: Sağlık ve Konforun Mükemmel Bir Birleşimi Profesyonel Seviyede Teknik Otomotiv Hizmetleri Türkiye’nin En İyi Tıbbi Cihaz Aksesuar Yedek Parça Firması – Hasmed Medikal En Kolay Araç Nasıl Kiralanır? Müzikle Hayatı Dolu Dolu Yaşayın Dünya’nın en hafif akülü tekerlekli sandalyesi: Wollex W807 Engelli bir insanın ne tür sorunları olabilir? Duygusal yaklaşımları nedir? Tekerlekli sandalye kullanırken dikkat edilmesi gerekenler Akülü Tekerlekli Sandalyelerde Kalite Ve Konfor Önemlidir! Dil ve Konuşma Terapisi Nasıl Yapılır?

Görünüde engellilerin yaşadığı en büyük sorun ekonomik sorun olarak algılansada, aslında durum öyle değildir. Zira engelliler hakkında derinlemesine araştırma yapan uzmanlar engellilerin en büyük sorununun ötekileştirme sorunu olduğu noktasında birleşmektedirler. Konuyu biraz daha açmak gerekirse, ötekileştirilen diğer adıyla ayrımcılığa uğrayan engelliler, sosyal yaşama katılamayor. Sosyal yaşama katılamayan engellide iş bulamıyor. İş bulamayıncada doğal olarak ekonomik sorunlar baş gösteriyor. Yani işsizlik engellilerin ötekileştirme uğramasının yansıması olarak ortaya çıkıyor. Dolayısıyla asıl sorun engellilerin işsizliği değil ötekileştirmeye uğramasıdır. Devlet yasalarla yönetmeliklerle engellilere uygulanan ayrımcılığı yasaklasada uygulamada bu yasağa riayet eden yok ne yazıkki.
Devlet sözüm ona sosyal devlet kavramı kapsamında engellilere bir takım haklar tanıyor. Ve fakat tanınan bu haklar son derece yetersiz. Özellikle dünyanın başka ülkeleriyle kıyaslandığında ülkemizde engellilere yapılan ekonomik desteklerin son derece yetersiz kaldığı ap açık olarak gözlemlenebiliyor. Son beş yıl içerisinde sosyal politikalara ağırlık verilip engellilerin sorunlarına çözüm üretilmeye çalışılsada bu çalışmaların tam anlamıyla sorunu ortadan kaldıracak rasyonel çalışmalar olmadığı ve göstermelik uygulamalardan ibaret olduğu bilinmektedir.
Kaynak: engelliler.gen.tr