Son Yazılar

Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Mobil Uygulamalar Engellilerin İş Bulma Zorlukları Kamu ve Özel Alanlarda Engellilere Uygun Erişim Sorunları Dil Eğitimi Artık Engelsiz: Yenilikçi Uygulama ile Uzaktan Türkçe Öğreterek Para Kazanın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü: Engelsiz Bir Dünya İstiyoruz Engelliler İçin Yapılan İcatlar: Engelleri Aşan Teknolojinin Zaferi Engellilerin Yalnızlık Sorunsalı: İçsel Mücadele ve Toplumsal Katılım Son Bir Söz Haber Sitesi Parol Şurup Metsil Damla
Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Kocaeli Gebze ilçesinde saz çalmayı öğrenen görme engelli iki kardeş, azimleriyle engelli arkadaşlarına örnek oluyor.

 

Gebze’de yaşayan Hasan (11) ve Muhammed (9) isimli iki kardeş, görme engelli olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta savaşla tanışan kardeşler,  aileleriyle birlikte yaklaşık 5 yıl önce Gebze ilçesine taşındı. Türkiye’ye geldikten 1 sene sonra ilkokulda eğitim görmeye başlayan kardeşleri okulun saz eğitmeni keşfetti. İki kardeşin seslerinin güzel olduğunu fark eden öğretmen, miniklere saz dersi vermeye başladı. Azim yaparak kısa sürede saz çalmayı öğrenen ikili, Türkçe türküleri akıcı bir şekilde söyleyebilir hale geldi. Kardeşlerden Hasan ileride iyi bir müzisyen olmak isterken, Muhammed ise matematik öğretmeni olmak istiyor. Hayata adeta saz çalarak tutunan görme engelli çocuklar, kendileri gibi olan bireylerin korkmadan bir bilgi öğrenmesi gerektiğini dile getirdiler.

“Hayatlarına dönsünler, bu korkudan kurtulsunlar”

Engelli arkadaşlarının korkmaması ve hayal kurmaktan çekinmemesi gerektiğini söyleyen Hasan, “Okuduğum okulda Erdoğan Şahinoğlu adında bir tane öğretmenimiz vardı. Kardeşimle ikimize saz çalmayı öğretti. Biz bu şekilde saz çalmayı Şahinoğlu öğretmenimiz sayesinde öğrendik. Saz çalmayı öğrenmek kardeşimle benim aklımızda yoktu. Biz şiir okuyorduk. Ben ileride her aleti çalmak, her aleti duymak, iyi bir müzisyen olmak istiyorum. Sazı öğrenmek başta zordu tabii ki parmaklarım alışmadığı için. Öğrenmek isteyenler tabii ki ilk başta zorlanacak. Sonra çok kolay öğrenecekler, hem de çok sevecekler. Ben buna inanıyorum. Saz güzel bir alettir. Sazı bence çalsınlar” dedi.
“Bizim gibi olanlar hayatlarına dönsünler” diyen Hasan, “Bu korkudan kurtulsunlar. Gitsinler bir bilgi öğrensinler. Hayatlarında ne yapacaklar, ne olacaklar buna karar versinler. Hayal kursunlar. Çünkü hayal kurmak çok mutlu eder” diye konuştu.
Muhammed ise saz çalarken kendisini çok iyi hissettiğini belirterek, “Önce basit şeyleri öğrendik. Öylece şarkı söylüyorduk. Sonra öğretmenimiz bize notaları öğretti, yaptırmaya başladı. Öylelikle sazı öğrendik. İlk etapta biraz zor oldu ama şimdi çok kolay. Ben saz çalarken kendimi çok güzel hissediyorum. Başka insanlara da söylüyorum, istiyorlarsa korkmasınlar. Çünkü insan korktuğu zaman karıştırır. Yapacağı şeyi karıştırır. O yüzden hiç korkmasınlar” şeklinde konuştu.

İleriye dönük hedefleri olduğunu anlatan Muhammed, ileride matematik öğretmeni olacağını, saz çalmayı da bırakmayacağını belirtti.