Kadınlarda idrar kaçırma ve tedavi yöntemleri

İdrar kaçırma, mesane kontrolünün kaybıdır. Kadınları etkileyen en yaygın iki idrar kaçırma türü, aşırı aktif mesane olarak da adlandırılan stres inkontinansı ve ani idrar kaçırmadır. 

Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

İdrar kaçırma, mesane kontrolünün kaybıdır. Kadınları etkileyen en yaygın iki idrar kaçırma türü, aşırı aktif mesane olarak da adlandırılan stres inkontinansı ve ani idrar kaçırmadır. İdrar kaçırma erkeklerin iki katı kadar kadını etkiler. Bunun nedeni hamilelik, doğum ve menopozun idrar kaçırmayı daha olası hale getirmesi olabilir. İdrar kaçırma yaşlanmanın normal bir parçası değildir ve tedavi edilebilir. İdrar böbrekler tarafından yapılır ve mesanede depolanır. Mesane, idrara çıkmanız gerektiğinde kasılan kaslara sahiptir. Mesane kasları kasıldığında idrar, üretra adı verilen bir tüp aracılığıyla mesanenizden dışarı çıkar . Aynı zamanda, üretranın etrafındaki sfinkter kasları gevşeyerek idrarı vücudunuzdan dışarı atar.

İdrar kaçırma, mesane kasları aniden gerildiğinde üretrayı kıstıracak kadar güçlü olmadığında meydana gelebilir. Bu, kontrol edemeyebileceğiniz ani, güçlü bir idrar çıkma dürtüsüne neden olur. Kimi zaman gülmek, hapşırmak veya egzersiz yapmaktan kaynaklanan basınç, idrar kaçırmanıza neden olabilmektedir. Mesane kaslarını ve üretrayı kontrol eden sinirlerde bir sorun varsa da idrar kaçırma meydana gelebilir. İdrar kaçırma, az miktarda idrar kaçırmanız veya aynı anda çok fazla idrar salmanız anlamına gelebilmektedir.

İdrar kaçırma kimlerde görülür?

İdrar kaçırma , erkeklerin iki katı kadar kadını etkiler . Bunun nedeni, hamilelik , doğum ve menopoz gibi kadınlara özgü üreme sağlığı olaylarının mesane, üretra ve bu organları destekleyen diğer kasları etkilemesidir.

İdrar kaçırma her yaşta kadının başına gelebilir, ancak daha yaşlı kadınlarda daha yaygındır. Bunun nedeni muhtemelen menopoz sırasındaki hormonal değişikliklerdir. 65 yaş ve üstü her 10 kadından 4’ünden fazlasında idrar tutamama sorunu gözlemlenmektedir.

İdrar kaçırma neden erkeklerden daha çok kadını etkilemektedir?

Kadınların hamilelik, doğum ve menopoz gibi idrar yolunu ve çevresindeki kasları etkileyebilecek benzersiz sağlık olayları vardır. Mesane, üretra, rahim ve bağırsakları destekleyen pelvik taban kasları zayıflayabilir veya hasar görebilir. İdrar yolunu destekleyen kaslar zayıfladığında, idrar yolundaki kasların idrara çıkmaya hazır olana kadar idrarı tutmak için daha fazla çalışması gerekir. Mesane ve üretra üzerindeki bu ekstra stres veya basınç, idrar tutamama veya sızıntıya neden olabilir.

Ayrıca dişi üretra erkek üretradan daha kısadır. Bir kadında üretradaki herhangi bir zayıflık veya hasarın idrar kaçırmaya neden olma olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni, idrara çıkmaya hazır olana kadar idrarı tutan daha az kas olmasıdır.

İdrar kaçırmanın belirtileri nelerdir?

İdrar kaçırma tek başına bir hastalık değildir. İdrar kaçırma, genellikle zayıf pelvik taban kasları olmak üzere başka bir sağlık sorununun belirtisidir.

 • Pelvik bölgede idrara çıkma konusunda güçlü bir dürtüye neden olan basınç veya spazmlar
 • Her zamankinden daha fazla tuvalete gitme (günde sekiz defadan fazla veya gece ikiden fazla)
 • Uyurken idrar yapma (yatak ıslatma) belirtiler arasındadır.

İdrar kaçırmaya sebep olan unsurlar!

İdrar kaçırmaya sebep olan diğer nedenler arasında şunlar bulunur:

 • Fazla kilolu olmak: mesaneye baskı uygular ve bu da zamanla kasları zayıflatabilir. Zayıf bir mesane fazla idrarı tutamaz.
 • Kabızlık: Mesane kontrolü ile ilgili sorunlar, uzun süreli (kronik) kabızlığı olan kişilerin başına gelebilir. Kabızlık veya bağırsak hareketine sahip olmak için zorlama, mesane ve pelvik taban kaslarına baskı veya baskı uygulayabilir. Bu, kasları zayıflatır ve idrar kaçırma veya sızıntıya neden olabilir.
 • Sinir hasarı: Hasarlı sinirler mesaneye yanlış zamanda sinyal gönderebilir veya hiç göndermeyebilir. Diyabet ve multipl skleroz gibi doğum ve sağlık sorunları mesane, üretra veya pelvik taban kaslarında sinir hasarına neden olabilir.
 • Ameliyat:  Kadınların üreme organlarını içeren herhangi bir ameliyat , özellikle rahim çıkarılırsa, destekleyici pelvik taban kaslarına zarar verebilir. 5 Pelvik taban kasları hasar görürse, bir kadının mesane kasları gerektiği gibi çalışmayabilir. Bu idrar kaçırmaya neden olabilir.

Bazen idrar kaçırma sadece kısa bir süre sürer ve aşağıdakiler dahil başka nedenlerden dolayı olur:

 • Bazı ilaçlar: İdrar kaçırma, diüretikler (kalp yetmezliği, karaciğer sirozu, hipertansiyon ve bazı böbrek hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan “su hapları”) gibi ilaçların bir yan etkisi olabilir. İlacı almayı bıraktığınızda genellikle idrar kaçırma ortadan kalkar.
 • Kafein: Kafeinli içecekler mesanenin hızla dolmasına ve bu da idrar kaçırmanıza neden olabilir. Araştırmalar, günde iki fincandan fazla kafein içeren içecek içen kadınların bu problemleri yaşama olasılığının daha yüksek olabileceğini göstermektedir. 6 Kafeini sınırlamak idrar kaçırmaya yardımcı olabilir çünkü mesaneniz daha az zorlanır.
 • Enfeksiyon: İdrar yolu ve mesane enfeksiyonları kısa süreli idrar kaçırmaya neden olabilir. Mesane kontrolü genellikle enfeksiyon geçince geri döner.

İdrar kaçırma nasıl tedavi edilir?

Siz ve doktorunuz bir tedavi planı oluşturmak için birlikte çalışabilirsiniz.

Bir tedavi planı üzerinde doktorunuzla birlikte çalışırken sabırlı olun. Farklı tedavilerin etkisini göstermeye başlaması bir ay veya daha uzun sürebilir.

İdrar kaçırmayı tedavi etmek için evde hangi adımları atabilirim?

Doktorunuz, idrar tutamama tedavisine yardımcı olmak için evde yapabileceğiniz bazı şeyler önerebilir. Bazı insanlar bu kadar basit eylemlerin idrar kaçırmayı tedavi edebileceğini düşünmezler. Ancak birçok kadın için bu adımlar idrar kaçırmanın tamamen ortadan kalkmasını sağlar veya daha az idrar kaçırmaya yardımcı olur. Bu adımlar şunları içerebilir:

 • Kegel egzersizleri yapmak: Stres inkontinansınız varsa pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek için Kegel egzersizleri yardımcı olabilir. Bazı kadınlarda pelvik taban kasları her zaman gergin olduğu için idrar semptomları vardır. Bu durumda Kegel egzersizleri idrar semptomlarınıza yardımcı olmaz ve daha fazla soruna neden olabilir. Kegel egzersizlerini yapmadan önce doktorunuz veya hemşirenizle idrar semptomlarınız hakkında konuşun.
 • Kilo kaybetmek: Ekstra kilo, mesanenize ve yakındaki kaslara daha fazla baskı uygular ve bu da mesane kontrolünde sorunlara yol açabilir. Fazla kilonuz varsa, doktorunuz veya hemşireniz sağlıklı yiyecekler seçerek ve düzenli fiziksel aktivite yaparak kilo vermek için bir plan oluşturmanıza yardımcı olabilir. Doktorunuz, sağlıklı bir beslenme ve egzersiz planı oluşturmak için sizi bir diyetisyene veya fizyoterapiste yönlendirebilir.
 • Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek: Kafeinli, karbonatlı (gazlı içecekler gibi) veya alkollü içecekler mesane sızıntısını veya idrar kaçırmayı daha da kötüleştirebilir. Bunun yardımcı olup olmadığını görmek için doktorunuz bir süre bu içecekleri içmeyi bırakmanızı önerebilir.
 • Sigarayı bırakmak: Sigara içmek, idrar kaçırma dahil birçok sağlık sorununu daha da kötüleştirebilir.
 • Kabızlığı tedavi etmek: Kabızlık idrar kaçırmayı daha da kötüleştirebileceğinden, doktorunuz daha fazla lif yemenizi tavsiye edebilir. Çok lifli yiyecekler yemek daha az kabızlık yapabilir.

Üriner inkontinansı tedavi etmek için başka adımlar atarken ped veya koruyucu iç çamaşırı da satın alabilirsiniz. Bunlar, tamponlar ve pedler gibi kadınsı hijyen ürünleri de satan birçok mağazada satılmaktadır.

Kegel egzersizleri nelerdir?

Kegel veya pelvik taban kas eğitimi olarak da adlandırılan Kegel egzersizleri, stres idrar kaçırmayı önlemeye veya azaltmaya yardımcı olmak için pelvik taban kaslarınız için yapılan egzersizlerdir. Pelvik taban kaslarınız rahminizi, mesanenizi, ince bağırsağınızı ve rektumu destekler.

Her 10 kadından dördü Kegel’i denedikten sonra semptomlarını iyileştirmiştir. Kegel günlük olarak yapılabilir ve özellikle hamilelik sırasında yardımcı olabilir. Genellikle hamilelik ve doğum sırasında meydana gelen pelvik taban kaslarının zayıflamasını önlemeye yardımcı olabilirler. Pelvik taban kaslarınız da yaşla ve daha az fiziksel aktivite ile zayıflayabilir.

Bazı kadınlarda pelvik taban kasları her zaman gergin olduğu için idrar semptomları vardır. Bu durumda Kegel egzersizleri idrar semptomlarınıza yardımcı olmaz ve daha fazla soruna neden olabilir. Kegel egzersizlerini yapmadan önce doktorunuzla idrar semptomlarınız hakkında konuşun.

Kegel egzersizlerini nasıl yaparım?

Kegel yapmak için:

 1. Yatmak: Uzanırken Kegellerin nasıl doğru yapılacağını öğrenmek daha kolay olabilir. Doğru Kegel yapmayı öğrendikten sonra uzanmanız gerekmez.
 2. Genital bölgenizdeki kasları sıkın: Sanki idrarın akışını veya gaz geçişini durdurmaya çalışıyormuşsunuz gibi sıkın . Aynı anda karnınızdaki veya bacaklarınızdaki kasları sıkmamaya çalışın. Sadece pelvik kasları sıkıştırmaya çalışın. Karnınızı, bacaklarınızı veya kalçalarınızı sıkmamaya çok dikkat edin (çünkü o zaman pelvik taban kaslarınızı kullanmayacaksınız).
 3. Rahatlayın. Kasları tekrar sıkın:  3 saniye tutun. Ardından 3 saniye dinlenin. Her gün 10 sete kadar çalışın.
 4. Her yerde Kegel çalışın: Kaslarınız güçlendiğinde, otururken veya ayakta Kegel yapmayı deneyin. Bu egzersizleri masanızda veya arabada otururken, sırada beklerken veya bulaşıkları yıkarken istediğiniz zaman yapabilirsiniz. İdrar yaparken aynı anda Kegel egzersizi yapmayın. Bu, pelvik taban kaslarınızı zamanla zayıflatabilir.

Kegel egzersizlerini kendi başınıza yapmaktan rahatsızsanız veya emin değilseniz, bir doktor veya hemşire de size Kegel yapmayı öğretebilir. Bölgenizde, bu kasları nasıl güçlendireceğinizi öğretmek için bir pelvik taban fizyoterapisti veya başka bir uzman da bulunabilir.

Belirtilerinizde herhangi bir iyileşme fark etmeniz 4 ila 6 hafta sürebilir. 10

Kegel egzersizleri her kişi için farklı çalışır. Belirtileriniz tamamen ortadan kalkabilir, belirtilerinizde bir iyileşme fark edebilirsiniz ancak yine de bir miktar sızıntı olabilir veya hiç bir iyileşme göremeyebilirsiniz. Ancak belirtileriniz düzelmese bile, Kegel egzersizleri idrar kaçırmanızın daha da kötüye gitmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Hayatınızın geri kalanında Kegel egzersizlerine devam etmeniz gerekebilir. Belirtileriniz düzelse bile, egzersizleri yapmayı bırakırsanız idrar kaçırma geri gelebilir.

Engelliyim.net

Bizi Destekleyenler: evden eve nakliyat
deneme bonusu veren siteler casino siteleri casibom giriş nspire.org deneme bonusu veren siteler grandpashabet giriş
Bahiscom
Urfa Haber
Marsbahis Betebet
betturkeyjojobet