Son Yazılar

Hasta Yatağı İncelemesi: Sağlık ve Konforun Mükemmel Bir Birleşimi Profesyonel Seviyede Teknik Otomotiv Hizmetleri Türkiye’nin En İyi Tıbbi Cihaz Aksesuar Yedek Parça Firması – Hasmed Medikal En Kolay Araç Nasıl Kiralanır? Müzikle Hayatı Dolu Dolu Yaşayın Dünya’nın en hafif akülü tekerlekli sandalyesi: Wollex W807 Engelli bir insanın ne tür sorunları olabilir? Duygusal yaklaşımları nedir? Tekerlekli sandalye kullanırken dikkat edilmesi gerekenler Akülü Tekerlekli Sandalyelerde Kalite Ve Konfor Önemlidir! Dil ve Konuşma Terapisi Nasıl Yapılır?

Amerikan Federal Gıda ve İlaç Dairesinin alt komisyonu, kuruma, Argus 2 adı verilen yeni cihaza onay vermesi tavsiyesinde bulundu.

Gözlüğe monte edilebilen cihaz, doğuştan gelen bir hastalık yüzünden 34 yaşında görme yeteneğini kaybeden Dean Llyod gibileri için umut ışığı oldu.

Halen 30 kişi, Llyod gibi bu gözlüğü deniyor.

Gözlüğe monte edilen cihaz, bir kamera ile çalışıyor. Cihaz, görüntüyü elektrik dalgalarına dönüştürerek, gözün arkasındaki 60 elektroda iletiyor.

Elektrotlar da, sinyalleri retinadaki hasarlı hücreleri atlayarak, beyindeki sinir hücrelerine iletiyor.

Doktorlar, sağlıklı bir gözde bu elektrotların görevini yapan milyonlarca hücre bulunduğunu belirterek, 60 elektrottan alınan sinyallerle net görüntü elde edilemediğine dikkat çekiyor.

Görme özürlü kişinin de, karartı halinde gelen görüntüleri anlamlandırabilmesi için çetin bir eğitimden geçirilmesi gerekiyor.

Cihazın sadece görme yeteneğini kaybedenler için değil, doğuştan görme yeteneği olmayanlara da umut vaad ettiği belirtiliyor.

Uzmanlar, elektrot sayısının artırılması ile, görüntülerin ileride daha da netleştirilebileceğini belirtiyor.