Son Yazılar

Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Mobil Uygulamalar Engellilerin İş Bulma Zorlukları Kamu ve Özel Alanlarda Engellilere Uygun Erişim Sorunları Dil Eğitimi Artık Engelsiz: Yenilikçi Uygulama ile Uzaktan Türkçe Öğreterek Para Kazanın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü: Engelsiz Bir Dünya İstiyoruz Engelliler İçin Yapılan İcatlar: Engelleri Aşan Teknolojinin Zaferi Engellilerin Yalnızlık Sorunsalı: İçsel Mücadele ve Toplumsal Katılım Son Bir Söz Haber Sitesi Parol Şurup Metsil Damla
Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Altı Nokta Körler Derneği Antalya Şubesi Başkanı Rahim Esgi, yerel yönetimlerin katılımıyla hazırladıkları proje ile görme engellilerin sorunlarını belirleyip, yol haritası çıkardıklarını söyledi.

Altı Nokta Körler Derneği Antalya Şubesinin, Akdeniz Üniversitesi Proje Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi, Altı Nokta Körler Derneği Vakfı, Kepez Belediyesi ve Akdeniz Belediyeler Birliği işbirliğinde hazırladığı, “Görme Engelliler İçin Tanınırlık ve Daha Fazla Erişebilirlik Projesi” basın toplantısıyla tanıtıldı.

Altı Nokta Körler Derneği Antalya Şube Başkanı Esgi, toplantıda yaptığı konuşmada, görme engellilerin daha fazla görünür olması, sosyal hayata katılımlarını, yaşam kalitelerini artırmak amacıyla yaklaşık 7 ay önce hazırladıkları projesinin son aşamasına geldiklerini bildirdi.

Proje kapsamında görme engellilerin toplumsal hizmetlere ulaşımı ile ilgili mevzuat düzenlemeleri üzerine bir kitap hazırladıklarını kaydeden Esgi, Kent yaşamı içerisindeki doğru ve yanlış uygulamaların tespiti amacıyla bir fotoğraf kataloğu oluşturduklarını söyledi.

Kitapta ve fotoğraf kataloğunda çıkan sonuçların ilgili kurum ve kuruluşlara yol gösterici olması temennisinde bulunan Esgi, “Engellilerin karşısına çıkarılan engellerin kaldırılmaması toplumu engelli yapmakta. Bizim amacımız da bu engelleri tespit ederek, yol haritası çıkarmak” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Proje Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Görevlisi Figen Ceylan ise bu proje ile Antalya’daki görme engellilerin problemlerini gündeme getirmek istediklerini kaydetti.

ANTALYA