Son Yazılar

Sinemada Ruh Sağlığı: Akıl Sağlığı Sorunlarına Odaklanan Filmler Hidrosefali Nedir? Engelliler İçin Sanatla Buluşmak: Bir İfade Özgürlüğü ve Toplumsal Bağlantı VK Film İzle: En Popüler Platformun Kapsamlı Tanıtımı ve İncelemesi Engelli Bakımevi ve Yaşlı Bakım Merkezleri Kaliteli Online Film İzleme Sitesi: Sinemakolik Engelli Grupları ve Hastalıkları: Detaylı Rehber ve Bilgiler Engelli öğrencilerin Karşılaştığı Zorluklar: Eğitim Sistemi ve Çözüm Yolları Kas Hastalıkları: Muscular Distrofiler Hakkında Bilgiler 2024 Yılında Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Olacak?
Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Bilindiği üzere engellilere verilen ehliyet sını farklıdır. Engelliler h sınıfı ehliyet alırlar. Kişinin hangi sınıf ehliyet alacağına sağlık raporu sonucu karar verilir. Kimler h sınıfı ehliyet alır?
İşitme engelliler
Ortopedik engelliler
Amputasyonu olan kişiler (kol bacak uzuv kaybı yaşayanlar)
Kısmi felç geçirmiş kişiler
Bu kişiler h sınıfı ehliyet alabilir.
Peki h sınıfı ehliyetin avantajı yada dezavantajı nedir?
Tek başına h sınıfı ehliyetin hiç bir avantajı yoktur. Dezavantajı ise h sınıfı ehliyet ile hertürlü aracı kullanamazsınız. Ticari araçlar buna bir örnektir. H sınıfı ehliyetin bir avantaja dönüşebilmesi için kişinin aracı hareket ettirici özel bir aparat ihtiyac duyması ve sağlık raporunda h sınıfı ehliyet alır, özel tertibatlı araç kullanır ibarelerinin olması gerekmektedir. Sağlık raporunda bu iki ibarenin olduğu engelli ÖTV ödemeden araç satın alabilir. Ve tabi birde sakatlık oranı %90 ve üzeri olan kişiler ötv indirimden yararlanır.
Kaynak: engelliler.gen.tr