Son Yazılar

Duymer ile Engelsiz Bir Hayat: İşitme Kaybına Son! Dil ve Konuşma Terapisi Nasıl Yapılır? <strong>2023 Yılı Akülü Tekerlekli Sandalye Fiyatları</strong> Engelli Bakım Evine Yerleşme Şartları Nelerdir? <strong>İşitme Kaybınıza İşitme Merkezlerinde Çare Bulabilirsiniz!</strong> Wollex W807 – Hafif Akülü Tekerlekli Sandalye Engelsiz tuvalet çözümlerinde akla ziyan durumlar Akülü Tekerlekli Sandalyeler Engelliler Haber Sitesi: Akıllı Koltuk Değnekleri Suadiye’de Güvenilir ve Uzman Erkek Kuaförü: Gent’s İstanbul

Bilindiği üzere engellilere verilen ehliyet sını farklıdır. Engelliler h sınıfı ehliyet alırlar. Kişinin hangi sınıf ehliyet alacağına sağlık raporu sonucu karar verilir. Kimler h sınıfı ehliyet alır?
İşitme engelliler
Ortopedik engelliler
Amputasyonu olan kişiler (kol bacak uzuv kaybı yaşayanlar)
Kısmi felç geçirmiş kişiler
Bu kişiler h sınıfı ehliyet alabilir.
Peki h sınıfı ehliyetin avantajı yada dezavantajı nedir?
Tek başına h sınıfı ehliyetin hiç bir avantajı yoktur. Dezavantajı ise h sınıfı ehliyet ile hertürlü aracı kullanamazsınız. Ticari araçlar buna bir örnektir. H sınıfı ehliyetin bir avantaja dönüşebilmesi için kişinin aracı hareket ettirici özel bir aparat ihtiyac duyması ve sağlık raporunda h sınıfı ehliyet alır, özel tertibatlı araç kullanır ibarelerinin olması gerekmektedir. Sağlık raporunda bu iki ibarenin olduğu engelli ÖTV ödemeden araç satın alabilir. Ve tabi birde sakatlık oranı %90 ve üzeri olan kişiler ötv indirimden yararlanır.
Kaynak: engelliler.gen.tr