Son Yazılar

Ayrık Omurga Hastalığı: Spina Bifida Omurilik felci tedavisinde Epidural Stimulation Sinemada Ruh Sağlığı: Akıl Sağlığı Sorunlarına Odaklanan Filmler Hidrosefali Nedir? Engelliler İçin Sanatla Buluşmak: Bir İfade Özgürlüğü ve Toplumsal Bağlantı VK Film İzle: En Popüler Platformun Kapsamlı Tanıtımı ve İncelemesi Engelli Bakımevi ve Yaşlı Bakım Merkezleri Kaliteli Online Film İzleme Sitesi: Sinemakolik Engelli Grupları ve Hastalıkları: Detaylı Rehber ve Bilgiler Engelli öğrencilerin Karşılaştığı Zorluklar: Eğitim Sistemi ve Çözüm Yolları
Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Ortaöğretimden liseye geçiş sınavı olan ve bu yıl ilk defa düzenlenen TEOG sınavının sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından sevinen ve üzülen öğrenciler de oldu. Öğrencilerin hangi liselerde okuyacağını belirleyen sınav sonuçlarının ardından öğrencilerin istedikleri liseye gidebilmeleri için yapmaları gereken son bir işlem daha var.

Öğrenciler yapacakları tercihlerle meslek, imam – hatip, sağlık, anadolu ve düz lise gibi okul türlerinin hangisine gitmek istiyorlarsa istekleri doğrultusunda bir tercih yapacaklar. Tercihler arasında en popüler olan ya da en çok yazılan liselerin başında ise sağlık liseleri. Urfa içinde geçerli olan bu durumda öğrencileri tercih edebilecekleri 13 tane Urfa sağlık liseleri bulunuyor.

Bu liselerin 4 tanesi şehir merkezinde bulunurken geriye kalanları ise Viranşehir, Birecik, Siverek ve Ceylanpınar ilçelerinde bulunuyor. Urfa sağlık liseleri sadece tek bir bölümde eğitim vermeyip farklı alanlarda eğitim.

Anestezi ve reanimasyon alanı ameliyat öncesi hastanın acısız bir şekilde ameliyat edilebilmesini sağlayan bölgeyi uyuşturan ve ya hastayı uyutan bir bölümdür.

Radyoloji bölümü ise hastanelerde yaygın olarak görülen röntgen çekiminin yapılmasıdır. Bu bölümde X ray ışınları üzerinde ve insan yapısı üzerinden genel bilgiler verilir.

Urfa sağlık liseleri içerisinde en çok tercih edilen ve hemen hemen herkesin bildiği bir diğer bölüm ise hemşireliktir. Sağlık meslek liseleri arasında da en çok kontenjana sahip bölümdür.

Son olarak Urfa sağlık meslek liseleri içerisinde en düşük puana sahip olan acil sağlık hizmetleri geliyor.

Tüm bu lise türleri en çok tercih edilen liseler olmakla beraber kendi içerisinde de farklı özelliklere sahip. Bu nedenle öğrencilerin tercih işlemi sırasında bu ayrıntılara dikkat etmeleri yararlı olabilir.