H Sınıfı Ehliyet

1. Kimler H sınıfı ehliyet alır?
Cevap: Özel tertibatlı olarak imal, tadil ve teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacak sakatlar.

2. Gerekli belgeler nelerdir?
Cevap: a) Sağlık Kurulu raporu (H sınıfı ehliyet alabilir raporu)(Rapor güncel olmalıdır, yani başvuru tarihinde alınması gerekir.)
          b) Sabıka kaydı (Savcılıktan temiz kağıdı)
          c) Diploma fotokopisi (Noter onaylı), (en az ilkokul mezunu olmak)
          d) 8 Adet fotoğraf
          e) İkametgah belgesi

3. Dönem açılış tarihleri ve sınavları ne zamandır?
Cevap: Dönem açılış ve sınav tarihleri M.E.B. tarafından OCAK 2003 tarihi itibarı ile yıllık takvim şeklinde belirlenecektir. Genellikle ayda bir dönem açılışı, iki ayda bir sınav şeklindedir. Kursiyerler trafik ve ilkyardım derslerinden sorumludurlar. Motor dersinden muaftırlar.

4. Ehliyet ne kadar zamanda ve nasıl alınır?
Cevap: Dört haftalık teorik ders süresi vardır. Geri kalan sürede de direksiyon eğitimi alınır ve sınav zamanı beklenir.

5. H sınıfı ehliyeti olanlar hangi araçları kullanabilirler?
Cevap: Özel tertibatlı, elden kumandalı veya otomatik vitesli araçlar kullanabilirler. Bunun belirleyicisi de alınacak Sağlık Kurulu raporudur.

6. H sınıfı ehliyeti kullanma süresi var mı? Güncelleme söz konusu mu?
Cevap: Bu ehliyeti ömür boyu kullanmak veya belirli aralıklarla güncellemek, alacağı Sağlık Kurulu Raporunda kesinlik kazanır. El veya ayakta ortopedik sakatlığı olanlar ve işitme engelliler H sınıfı ehliyeti ömür boyu kullanabilir.

7. Ehliyeti olup da (B, E, C, AZ), herhangi bir kaza sonucu sakat duruma düşen bir kişinin almak isteyeceği H sınıfı ehliyette izleyeceği yol ne olmalıdır?
Cevap: Böyle bir durumda yapılacak ilk iş H sınıfı ehliyet alabilir raporu almak olmalıdır. Rapor alındıktan sonra, daha önceden ehliyetini almış olduğu Trafik Tescil Bürosuna başvurması yeterli olacaktır. Kendisindeki mevcut ehliyet alınıp yerine H sınıfı ehliyet verilir. Ve bu işlemin sürücü kursları ile bir ilgisi yoktur.

Ehliyet almak için sürücü kursu seçerken; firmanın -gerek eğitim aşamasında gerekse de direksiyon sınavı aşamasında- uygun donanımlı aracının olduğunu muhakkak teyit ettirin. Aksi halde istenmeyen sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın