55 bin özürlü kontenjanı dolacak

55 bin özürlü kontenjanı dolacak

55 bin özürlü kontenjanı dolacak

İstihdam paketiyle doğrudan istihdama öncelik verilecek. Türkiye İş Kurumu’na 5 bin yeni memur alınması planlanırken, 55 bin özürlü kontenjanın tamamı, iki yıl içinde doldurulacak.

Devlet Bakanı Ali Babacan başkanlığında bugün toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun en önemli gündem maddesini işsizlik oluşturuyor. Zirvenin en büyük sürprizi ise bölgesel asgari ücret uygulaması… Zirvede, engelli vatandaşlar için yaratılacak istihdam ile ilgili projeler de açıklandı.

Katılımcılar asgari ücretin bölgelere göre belirlenmesi konusunu masaya yatırılacak ve konu tartışmaya açılacak.

Toplantıda ayrıca işçi örgütlerinin şiddetle karşı çıktığı kıdem tazminatı, esnek çalışma ve özel istihdam büroları ile geçici iş ilişkisi kurulması ile İşsizlik Sigortası Fonu’na ilişkin konular da ele alınacak.

Esnek çalışma, bölgesel asgari ücret ve kıdem tazminatı konuları işveren örgütlerince her fırsatta talep edilirken hükümetler işçinin itirazları nedeniyle bugüne kadar düzenleme yapmaya yanaşmamaışlardı.

Öte yandan toplantıda hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı istihdam strateji belgesi taslağı da işçi, işveren, çiftçi ve esnaf örgütlerine ilk kez sunulmuş olacak. Taslağa son şekil ise toplantının ardından yapılacak çalışmada verilecek.

55 BİN ÖZÜRLÜ ALINACAK

Öte yandan toplantı öncesinde verilen bilgiye göre iki yıl içinde kamuya 34 bin 618 özürlü memur; kamu ve özel sektöre işçi olarak ise 20 bin 420 özürlü alınacak. Böylece toplam 55 bin 38 özürlü işe girmiş alınacak.

5 yıl içinde İşkur’un çalışan sayısı da 10 bine çıkacak.

55 BİN ÖZÜRLÜ KONTENJANI DOLACAK

 

– İşsizliğe çare bulmak amacıyla hazırlanan üçüncü istihdam pakete olarak da bilinen Ulusal İstihdam Stratejisi’nin taslak hali sosyal taraflarla paylaşıldı. İstihdam paketiyle doğrudan istihdama öncelik verilecek. Türkiye İş Kurumu’na 5 bin yeni memur alınması planlanırken, 55 bin özürlü kontenjanın tamamının iki yıl içinde doldurulması hedefler arasında yer alıyor.

Edinilen bilgiye göre taslakta, mesleki eğitime büyük önem verilecek. Bu yolla iş dünyasını her fırsatta dile getirdiği kalifiye eleman ihtiyacına kökten çözüm bulunması amaçlanıyor. Taslağa göre 2013 yılından itibaren her yıl 400 bin kişi mesleki eğitimden geçirilecek. Bu kursların yüzde 50’si istihdam garantili olacak. Böylece 200 bin kişinin iş bulması sağlanacak.

İstihdam paketiyle doğrudan istihdama öncelik verilecek. Türkiye İş Kurumu’na 5 bin yeni memur alınması planlanırken, 55 bin özürlü kontenjanın tamamı, iki yıl içinde doldurulacak.

Bir cevap yazın