79 yaşındaki felçli işadamına cezaevi yolu

79 yaşındaki felçli işadamına cezaevi yolu

79 yaşındaki felçli işadamına cezaevi yolu

İZMİR’de işadamı Ali Özçelik’in av merakı, 79 yaşından sonra hayatını kabusa çevirdi.

İZMİR’de işadamı Ali Özçelik’in av merakı, 79 yaşından sonra hayatını kabusa çevirdi. Ormanlık alanda ruhsatsız av tüfeğiyle yakalandığı için hakkında verilen 5 yıl hapis cezasının kesinleşmesiyle, üzüntüden beyin kanaması geçiren Özçelik, konuşma ve yürüme yeteneğini kaybedip yakınlarının desteğiyle felçli olarak yaşamını sürdürmeye başladı. Cezanın affedilmesi için Cumhurbaşkanlığına yapılan başvuruyu inceleyen İstanbul 3’üncü Adli Tıp İhtisas Kurulu ise, konuşamaması ile yürüyememesinin yanı sıra kanser, akciğer, tansiyon ve kalp rahatsızlığı tedavileri de gören Özçelik’in, hastane ortamında cezasını çekebileceği raporu verdi. Rapora tepki gösteren Özçelik’in yakınları, Cumhurbaşkanlığı’na ikinci kez af için başvurdu.

İnşaat ve turizm şirketleri bulunan Ali Özçelik, 2004 yılında sık sık avlandığı memleketi Antalya’nın Akseki ilçesine gitti. Burada av öncesinde yeni satın aldığı av tüfeğini ormanlık alanda denediği sırada orman muhafaza memurlarına yakalanan Özçelik’in kabus dolu hayatı da başlamış oldu. Jandarmanın başlattığı yasal işlem sonrasında Ali Özçelik hakkında, Akseki Asliye Ceza Mahkemesi tarafından Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet ve kaçak avlanmak suçundan verilen 5 yıl hapis cezasının kesinleşmesiyle arama kararı çıkartıldı.

FELÇ GEÇİRDİ

Cezanın kesinleşmesinin ardından cezaevine gireceği üzünüsünü yaşayan Ali Özçelik, 2008 yılının Kasım ayında evinde beyin kanaması geçirdi. İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan, 19 günü yoğun bakımda olmak üzere toplam 60 gün süren tedavisinin ardından Ali Özçelik, konuşma yeteneğini kaybetmiş, yürüyemeyen, yatağa bağımlı olarak taburcu edildi.

Daha önceden de kanser, akciğer, hipertansiyon ve kalp rahatsızlıklarından dolayı da bir dizi ameliyat geçirip tedavi gören Özçelik, 73 yaşındaki eşi Gülsefayi Özçelik ve diğer yakınlarının desteğiyle yaşamını sürdürmeye başladı.

CUMHURBAŞKANINA AF BAŞVURUSU

Ali Özçelik’in yakınları, rahatsızlıklarından dolayı cezanın affedilmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e dilekçeyle başvurdi. Cumhurbaşkanlığının isteği üzerine de Ali Özçelik, geçen aralık ayında götürüldüğü İstanbul Adil Tıp Kurumu’nda uzmanların bir dizi kontrolünden geçirildi. Uzmanlar, incelemelerinin ardından, aileyi üzen bir karara imza attı.

“CEZA HASTANEDE İNFAZ EDİLEBİLİR”

İstanbul 3’üncü Adli Tıp İhtisas Kurulu’nda görevli 7 uzman doktorun yaptığı kontrollerin ardından Ali Özçelik hakkında, ‘Durmuş oğlu 1931 doğumlu Ali Özçelik’in, kroner arter rahatsızlığı, geçirilmiş serebrovasküler hastalığı, hipertansiyon, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, larenks (gırtlak) kanseri olduğu, hastane şartlarında infazının uygun olduğu, TC Anayasasının 104/b maddesi açısından değerlendirilmek üzere bir yıl sonra muayeneye gönderilmesi oy birliği ile mütaala edilir’ diye sonuç raporu verildi.

Ali Özçelik’in tüm rahatsızlıklarının saptanmasına rağmen cezasını hastane koşullarında çekebileceği raporu verilmesi, aileyi şaşkına çevirdi. Yaşadıklarına tepkisi gösteren Ali Özçelik’in ve ailesi adına açıklama yapan damadı Şahin Gömceli, “Bu haliyle cezanın infazı yapılabilir kararı nasıl verildi anlayamadık. Bu şartlarda bizlerin bile güçlükle günlük ihtiyaçlarını karşılayabildiğimiz babamız, hastanede cezasını nasıl tamamlayacak. Hem tüm hastalıkları sayılacak hem de cezanın infazına izin verilecek. Bu karar hangi mantıkla alındı anlayamıyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANINA İKİNCİ BAŞVURU

Ali Özçelik hakkında 3’üncü Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun raporunun ardından ailesi yeniden, cezanın affedilmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e başvurdu. Ali Özçelik’in eşi Gülsefayi Özçelik, şimdi aile olarak cezanın yeniden değerlendirilmesini ve af kararı verilmesini beklediklerini dile getirdi.

Milliyet

Bir cevap yazın