Ameliyattan Sakat Çıktı

Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre Türkiye’de yılda en az 19 bin kişiyi tıbbi hatalar öldürüyor. Binlerce kişi de yanlış tedavi yüzünden sakat kalıyor. Tıbbi hata kurbanlarından biri de Van’da yaşayan 6 çocuk annesi Emine Avcı (37).

Rahim ağzı kanseri teşhisiyle 24 Ağustos 2005 tarihinde Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniği’ne yatırılan Avcı, dönemin başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Avni Şahin’in eşi Doç. Dr. Güler Şahin’in başkanlığındaki ekip tarafından ameliyat edildi. Ameliyat sonrası sancıları artan Avcı, şikâyetini doktorlara iletince ‘normal bir durum’ cevabı verildi. Bir süre sonra ağrıları dayanılmaz hale gelince tomografisi çekildi. Test sonucunu inceleyen doktorlar, ameliyat sırasında bir damarın açık unutulduğunu ve bunun kendiliğinden kapanacağını söyledi. Bir ay boyunca damar kapanmayınca Avcı, yeniden ameliyata alındı. Bu kez de atardamarı kesildiği için aşırı kan kaybı başladı. Operasyon boyunca talihsiz kadına 38 ünite kan verildi. Kalp ve damar cerrahı bile hastayı yaşatabilmek için ameliyattan çıkıp kan vermek zorunda kaldı. Atardamarı bağlamak için sentetik platin kullanıldı. Onca operasyona dayanamayan genç anne, 4 ay sonra sakat bir şekilde taburcu edildi.

Avcı ailesi, geçen yıl Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Güler Şahin, Doç. Dr. Evrim Erdemoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Veysel Kutay hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’tan suç duyurusunda bulundu. Savcılık, görevsizlik kararı vererek dosyayı üniversite rektörlüğüne gönderdi.

İLK SORUŞTURMADA DOKTOR SUÇLU BULUNDU

YYÜ Rektörlüğü, savcılıktan gelen dosyayı Tıp Fakültesi Dekanlığı’na teslim etti. Dekanlık uzun bir süre sonra öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Çidal’ı soruşturma için görevlendirdi. Çidal yaptığı soruşturma sonunda Güler Şahin ve Veysel Kutay’ın yargılanmalarına gerek olmadığı yönünde görüş bildirirken, Evrim Erdemoğlu’nun ise hastanın takibine ilişkin olarak yaptığı yanlış uygulamalar sebebiyle ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan yargılanmasına izin verilmesini istedi. Üniversitenin son soruşturma kurulu, Erdemoğlu hakkında istenen yargılanma kararını da bozarak son soruşturmanın açılmamasını talep etti. Üniversite, hocalar hakkında yargılama izni vermeyince Avcı ailesi, Temmuz 2009’da avukatları Kerem Akdoğan aracılığıyla Van Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak YYÜ Son Soruşturma Kurulu’nun verdiği karara itiraz etti. Mahkeme, ailenin talebini kısmen yerinde bularak dosyayı ağustos ayında Danıştay 3. Dairesi’ne gönderdi. Aile, şimdi dava açabilmek için Danıştay’ın vereceği kararı bekliyor.

Annesinin hastanede kaldığı süre içinde ailenin büyük kızı Kamile, kardeşlerine hem annelik hem de babalık yapmış. Ancak yaşadıkları sorunlar yüzünden anne-kızın psikolojisi bozulmuş. Emine Avcı, kızıyla birlikte düzenli olarak psikolojik destek gördüklerini dile getirerek, şunları anlatıyor: “Bu ameliyatlardan sonra sakat kaldım. Yere oturamıyorum, 1 kilo ağırlık bile kaldıramıyorum. Evin tüm işlerini çocuklarım üstlendi. Onlara karşı annelik vazifemi yapamadığım için çok üzülüyorum.”

Zaman

Bir cevap yazın