Son Yazılar

Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Mobil Uygulamalar Engellilerin İş Bulma Zorlukları Kamu ve Özel Alanlarda Engellilere Uygun Erişim Sorunları Dil Eğitimi Artık Engelsiz: Yenilikçi Uygulama ile Uzaktan Türkçe Öğreterek Para Kazanın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü: Engelsiz Bir Dünya İstiyoruz Engelliler İçin Yapılan İcatlar: Engelleri Aşan Teknolojinin Zaferi Engellilerin Yalnızlık Sorunsalı: İçsel Mücadele ve Toplumsal Katılım Son Bir Söz Haber Sitesi Parol Şurup Metsil Damla
Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Cizre’de, 3 yıldır böbreğindeki tümör nedeniyle hastane hastane dolaşan 50 yaşındaki Besna Kültür, Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi’nde birçok başarılı operasyona imza atan Üroloji Uzmanı Op. Dr. İsmail Başıbüyük’e başvurdu. Op. Dr. Başıbüyük, yapmış olduğu cerrahi operasyonla, Kültür’ün böbreğindeki 550 gram ve 10 santimetrelik tümörü aldı.

Böbreğinden 550 gramlık tümör çıkarıldı

Hastanın tanısının daha önceden konulduğunu belirten Op. Dr. Başıbüyük, “Hastamız böbreğini kaybetmek istemediği için hastane hastane hekim arayışı içerisinde bize başvurdu. Biz de teyzemizde böbreğinin tamamını değil yalnızca 10 santimetrelik tümörlü kısmı çıkarabileceğimizi söyledik ve ameliyat ile tümörü çıkararak kalan böbrek kısmını yerinde bıraktık.

Böbreğin tamamen alınmaması özellikle tansiyon ve şekeri olan hastalarda çok önemlidir. Çünkü bu hastalıklara bağlı böbrekler zaten yıpranacaktır. Bu tip hastalarda özellikle sadece tümörü çıkarıp, böbreği yerinde bırakabilmek hastaların tansiyon ve şekere bağlı böbrek yetmezliğine gidişini azaltacaktır” dedi.