Son Yazılar

<strong>İşitme Kaybınıza İşitme Merkezlerinde Çare Bulabilirsiniz!</strong> Wollex W807 – Hafif Akülü Tekerlekli Sandalye Engelsiz tuvalet çözümlerinde akla ziyan durumlar Akülü Tekerlekli Sandalyeler Engelliler Haber Sitesi: Akıllı Koltuk Değnekleri Suadiye’de Güvenilir ve Uzman Erkek Kuaförü: Gent’s İstanbul Urfabir Haber Ajansı Güncel Urfa Haberleri: Baraj Futbolcular için Hayati Derecede Önemli: Koruyucu Maske Nedir? 2022 Ağustos Ayı Evde Bakım Maaşı Yattı mı? Yatan iller Hangileri?

BAĞ-KUR’lulara prim müjdesi TBMMPlan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti.Başbakan Binali Yıldırım’ın RamazanBayramı öncesi açıkladığı çalışma ile2.7 milyon Bağ-Kur’lu 5 puanlık primindirimine kavuştu. İndirim ile primlerinidüzenli ödeyen Bağ-Kur’lular 82,35 ile535,28 lira arasında indirim elde edecek.Bağ-Kur’lular bin 647 lira ile 10 bin705 lira arasında bir kazanç bildirebiliyor.Ödenecek prim bu kazancın yüzde 34.5’iolarak hesaplanıyor. Buna göre; bu yıl içinBağ-Kur’lular ayda en az 568,21 lira ve enyüksek 3 bin 693 lira prim ödüyor.

oto ile ilgili görsel sonucu

FARK KALKACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Bağ-Kur kapsamında çalışanların primleri 5puan düşerek yüzde 29.5’e inecek. Yenidüzenleme ile 5 puan indirim alan bir Bağ-Kur’lunun en az primi 485,86 lira olacak.Yüksek kazançtan ödeme yapanın primide 3 bin 125 liraya düşecek.Böylece esnafımız, Bağ- Kur’lumuzrahat nefes alırken, prim indirimindenyararlanabilmek için ödemeler düzenliyapılacağından SGK da kazanacak.Düzenleme ile Bağ-Kur’lulara da diğersigortalılar gibi primlerini zamanındaöderse 5 puan indirim yapılacak. Böylecesigortalı ile Bağ-Kur’lu arasındaki farkortadan kalkacak.

YATIRIMCIYA ÇAĞRI

Toplam 25 maddenin geçtiği TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, teşvikler ile ilgili de esneklik getiren düzenlemeler yapıldı. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, teşviklerde yeni dönemi, “Kullanılacak yöntemlerden biri çağrı olacak. Türkiye için stratejik, kritik ve mutlaka ülkede yapılması gereken, yüksek teknoloji gerektiren bir alanda yatırımcıya çağrı yapacağız” dedi.

SİGORTA KOLAYLIĞI

Kısmi çalışanların Genel Sağlık Sigortası (GSS) yaptırmasına da kolaylık getirildi. Komisyondan geçen düzenlemeye göre, bu kişilerin eğer annesi, babası, eşi, çocuğu gibi bir yakınından GSS’si varsa, yeniden GSS kapsamına girmesine gerek olmayacak. SGK yetkilileri süreli çalışan 300 bin kişi olduğunu ve bunların üçte birinin bu kapsama gireceğini ifade etti.

ŞEHİT YAKININA VERGİ YOK

Meclise sunulan bir tasarıya göre de, şehit eş veya çocukları, eş ve çocuğunun bulunmaması halinde anne veya babası, bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV ödemeksizin araç alabilecek. Aradan 5 yıl sonra elden çıkarılması halinde, bu vergi ödenmeyecek. Ticari araç sahipleri için de aynı şekilde yeni araçlarda ÖTV tamamen kaldırılmıştı.