Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Engelliler İçin Park Kartı

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, “H” sınıfı sürücü belgesi olan engelliler ile gazilerin, trafik denetleme şube müdürlüklerine başvuruları halinde “Özürlüler İçin Park Kartı” alabileceklerini bildirdi.

Trafik Hizmetleri Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, engellilere ait araçların tescil plakaları üzerinde bulunan ayrım işaretleri bulunmayacağı, engellilere ait araçların park alanından daha rahat yararlanmaları için “Özürlüler İçin Park Kartı” alabilecekleri belirtildi. Yeni yönetmelikte şunlar yer aldı:

“Yeni kayıt işlemi tescil edilecek araçların satın alındıkları bayilere yapılacak başvuru üzerine alıcıların adına elektronik ortamda tescil işlemi gerçekleştirilecek. Tescil edilen araç bilgileri, Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi veri tabanından otomatik olarak alınacağı için Maliye Bakanlığı tarafından araç veri giriş işlemlerini yürüten personelden tasarruf sağlanacak. Bilgi ve belgelerin elektronik ortamda kaynağından temin edilmesiyle sahtecilik ortadan kaldırılacak ve çalıntı araçların tescili önlenecek. Böylece insan odaklı güvenli, hızlı, kaliteli ve ekonomik bir hizmet sunumu sağlanmış olacak. “

11.09.11 – Cihan