Engele sanatla çalım atıyorlar

Engele sanatla çalım atıyorlar

Engele sanatla çalım atıyorlar

Engelli çocukların sanatsal yönlerini ortaya çıkarmak amacıyla kurulan Yön sanat atölyesi, yaşları 7 ila 40 arasında değişen 40 öğrenciye sanatsal eğitim veriyor.

Öğrencilerin yeteneklerine göre sınıflara ayrıldığı atölyede bu işe gönül vermiş öğretmenlerle çalışılıyor. Kontenjanlarının yarısını maddi durumu yetersiz olan ailelerin çocuklarına ayırdıklarını belirten Kurucu Müdür Erdem Öksüz, yaptıkları faaliyetleri şu sözlerle anlattı:

“Engelli çocukların eğitimleri ve istihdamı ile ilgilenilirken sosyal yönleri ve yetenekleri gözardı ediliyor. Bu açığı kapatmak amacıyla altı ay önce Yön sanat atölyesini kurduk. Engelleri sanatla kaldırmaya çalışıyoruz. Her bir katılımcımızın bir yeteneği olduğuna inanıyoruz. Aileler çocuklarıyla bize geldiklerinde öncelikle hangi alanda yetenekleri var ona bakıyoruz. Resim, dans, tiyatro gibi. Bazı aileler çocuğunun neye yeteneği olduğunu bilerek geliyor ve çocuğum çok güzel resim yapar diyor. Katılımcılarımızı sınıflara ayırıyor ve bir ders planı çıkartıyoruz. Ailelerin çocuklarını güvenle bize emanet etmeleri çok önemli. Çocuklarımız istekleri ve azimleriyle bizleri de ailelerini de şaşırtıyor. Folklor bir ritm, bir matematik işidir. Adımları sayıyla öğretiriz. Buraya geldiğinde üç ile ikiyi toplayamayan çocuklarımız şimdi matematikte daha iyiler ve sağlarını sollarını biliyorlar. Bir eli sakat diğer elinde kas problemi olan bir arkadaşımız çok güzel piyano çalıyor.”

Bir cevap yazın