Engelli Büşra İzmir’in gururu oldu

Engelli Büşra İzmir'in gururu oldu

Engelli Büşra İzmir’in gururu oldu

İZMİR Buca Anadolu Lisesi 3. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Büşra Ün, yürümenin ne olduğunu bilmeden oturduğu tekerlekli sandalyesiyle kendine yepyeni bir dünya yarattı.

1.5 yıl önce kortlarla tanışan Büşra, Türk Milli Takımı sporcusu olarak katıldığı Tekerlekli Sandalye Balkan Tenis Şampiyonası’ndan altın madalya ile döndü. Takım halinde Türkiye’ye Balkan Şampiyonluğunu da getirdiklerini belirten Ün, “Tenis artık benim bir parçam. Onsuz bir hayat düşünemiyorum” dedi.

Büşra Ün, tenisle tanışmasını sağlayan Tekerlekli Sandalye Tenis Milli Takımı Koordinatörü Dianne Fowler, antrenörler Ayhan Çelik, Deniz Taş, sporcular İbrahim Batmaz, Ebru Bulgurcu, Muharrem Çakmak, Turan Akalın ve Osman Tarın ile birlikte 5-10 Ekim tarihleri arasında Bulgaristan’ın Plovdiv kentinde yapılan Başkan Şampiyonası’na katıldı. Ün, Bulgaristan, Moldova, Ukrayna ve Yunanistan’dan 28 oyuncunun mücadele ettiği turnuvaya 18 yaş altı olmasına karşın büyükler Türkiye Şampiyonu olarak katıldı, başarısını Balkan Şampiyonluğu ile taçlandırdı. Ün’ün altın madalya kazandığı Balkan Şampiyonası’nda Akalın altın, akalın- Çakmak çiftlerde gümüş, Bulgurcu bronz, Tarın gençlerde gümüş, Batmaz bronz madalya kazandı. Batmaz dışında diğer 4 sporcu ilk kez katıldıkları Balkan Şampiyonası’nda Türkiye’ye takım şampiyonluğunu da getirirdi. Osman Tarın ile birlikte milli takımda İzmir’i temsil eden Ün, büyük bir onur yaşadığını söyledi. Ün, kendisini tekerlekli sandalyeye mahkum eden hastalığını, tenisle nasıl buluştuğunu, hedeflerini, hayallerini şöyle anlattı:

“6 aylıkken annem evhanımı Nazike Ün ile reklam ajansında çalışan babam Tevfik Fikret ün, bacaklarımın hissetmediğini anlamışlar. Doktora götürdüklerinde kanser olduğum ortaya çıkmış. Tedavim iki yıl sürmüş. İyileşmişim ama bacaklarım öyle kalmış. Yani benim yürüyememem doğuştan. Tenisle 2009 Şubat‘ta tanıştım. Tekerlekli sandalye ile spor yapanları televizyonda görüyordum. Ben de masa tenisi oynayabilir miyim, düşüncesiyle bir gün Buca Tenis Kulübü’nün kapısının önünden geçerken içeri girip sordum. Bana masa tenisi değil ama tenis oynayabileceğimi söylediler. Beni Dianne Fowler’a yönlendirdiler. O günden beri Bayan Fowler, Mehmet Sünnetçi benim antrenörlüğümü yapıyorlar. Buca Anadolu Lisesi 3. sınıf öğrencisiyim. Okul programıma göre haftada iki-üç antrenman yapıyorum. Antrenörlerim beni arabalarıyla alıp bırakıyor. Tenisi çok sevdim. Bu sevgi ve çalışma bana milli takım kapısını açtı. Şimdi milli takım kamplarına, oradan yurtiçi yurt dışı turnuvalara katılıyorum. Tekerlekli sandalye tenis sporcusu olarak yepyeni bir tutkum, yepyeni bir çevrem oldu. Puanlı turnuvalar sonucunda şu anda junior’larda sıralamada dünya 6’ıncısıyım. 18 yaş altı olmama karşın büyükler Türkiye Şampiyonu oldum. Bu ünvanla Balkan Şampiyonası’na katıldım, oradan da şampiyonlukla döndüm. Önümüzdeki hafta İzmir Açık Tekerlekli Sandalye Tenis Turnuvası’na katılacağım. Hedefim ise 2011 Nisan’da Londra’da yapılacak Paralimpik Olimpiyatı’na katılıp, ülkemi temsil edebilmek. Tenis benim bir parçam, beni dinlendiriyor. Yaşama sevinciyle doluydum ama tenis hayatıma girince hayat benim için daha yaşanır, keyif alıcı oldu. Tenis sayesinde yalnız olmadığımı gördüm.”

Ablası Betül Ün’ün Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencisi olduğunu belirten başarılı sporcu, “Tenis öncesinde matematik öğretmeni olmayı düşünüyordum. Ama şimdi tenis ile ilgili birşeyler yapabileceğimi düşünüyorum. O nedenle üniversite için henüz kesin kararımı vermedim” dedi.

Öte yandan Büşra’nın antrenörlüğünü de yapan Fowler, “Büşra çok iyi bir yetenek. Ayaklarını kullanamıyor ama kolları çok güçlü. Tenisi çok sevdi ve çok çalışıyor. Junior’lar dünya sıralamasında 6’ıncılık önemli bir sıra. Onun daha çok başarılarını göreceğiz. Büşra gururumuz, izlemeye devam edin” diye konuştu.

Hürriyet

Bir cevap yazın