Engelli hayırseverden engellilere destek

 

Engelli hayırseverden engellilere destek

Hollanda’da ikamet eden ve doğuştan omurilik rahatsızlığı nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamını sürdüren hayırsever iş adamı…

Hollanda‘da ikamet eden ve doğuştan omurilik rahatsızlığı nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamını sürdüren hayırsever iş adamı Tugay Osanmaz, Çeşme’de kendisi gibi engelli olan biri çocuk iki kişiye akülü tekerlekli sandalye hediye etti.

Alaçatı beldesinde yaşayan 9 yaşındaki omirilik hastası Efe Emre Kaya ile diyabete bağlı rahatsızlığı bulunan Hasan Kaplan’ın (45) akü ile çalışan tekerlekli sandalyeye kavuşmasını sağlayan Tugay Osanmaz (41), engelli olarak yaşamanın zorluğunu çok iyi bildiğini anlattı.

Osanmaz, doğuştan omurilik rahatsızlığı bulunduğunu, kendisi 7 yaşındayken, babasıyla Hollanda’ya geldiklerini belirterek, şöyle dedi: “Herhalde babam burada engelli olarak yaşamamı istemedi. Şu anda Hollandalı ortağım ile yeminli mali müşavirlik şirketim var. Bir çok şirkete finans danışmanlığı yapıyorum. Ayrıca Hollanda’da ticaretle uğraşıyorum. Çok şanslıyım. 8-9 yıl önce maddi durumum elverişli olmaya başladığından beri engelli vatandaşlara yardım ediyorum.”

Romanya’da bir iş seyahati sırasında kaldığı otelde çok zorluk çektiğini ve kendi cebinden bu otelin bir odasını, engellinin rahatça yaşayabileceği hale getirdiğini söyleyen Osanmaz, şunları kaydetti: “İstanbul’a iş görüşmelerine geldiğim zaman insanlara ‘Ofisiniz tekerlekli sandalye için uygun mu’ diye soruyorum. Maalesef bir çok yer engelliler için uygun değil. Engellilere destek olmak gerekli. Bir yıl içerisinde Türkiye’deki ihtiyaç sahibi engelliler için başta tekerlekli sandalye olmak üzere 4-5 konteyner dolusu malzeme dağıttık. Bunu hayırsever arkadaşlarımızın katkıları ile başardık. Ayrıca eylül ayında Hollanda’dan engelli çocukları tatil Türkiye’ye getireceğim. Bir yıl sonra da Türkiye’den engelli çocukları Hollanda’ya götüreceğim. Bu projemin çok yararlı olacağına inanıyorum.”

Akülü tekerlekli sandalye hediye ettiği Efe’nin duygularını çok iyi anladığını belirten Osanmaz, “Efe inşallah kendisini engelli hissetmeden hayata tutunacaktır. Bu mümkün”dedi.

Osanmaz, Hollanda’da engellilerin daha çok ciddiye alındığını ve “engellilerden nasıl faydalanabiliriz” düşüncesinin söz konusu olduğunu ifade etti.

Efe’nin annesi Semiha Kaya ise oğlunun çok zor bir çocukluk dönemi geçirdiğini belirterek, “Çocuğumu daha önce bebek arabası ile okula getirip götürüyordum şimdi ise kendi tekerlekli arabası sayesinde bir çok yere gidebilecek” diyerek Osanmaz’a teşekkür etti.

Hürriyet

Bir cevap yazın