Engelli istismarına tepki!

Engelli istismarına tepki!

Engelli istismarına tepki!

Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe, Ramazan ayının fırsat bilinerek, engellilerin yeniden istismar edilmeye çalışıldığını öne sürdü.

Başkan Efe, ellerinde dergi ve çeşitli yayınlar bulunan bazı gençlerin, engelliler yararına faaliyet gösteren derneklere mensupları olduklarını belirterek satış yapmaya çalıştıklarını söyledi. Ramazan ayının başından beri şehrin muhtelif cadde ve sokaklarında boş gösteren bu gençlerin, engellilerle herhangi bir bağlarının bulunmadığını kaydeden Efe, “Ramazan ayı olduğu için insanımız çok daha bir merhametli oluyor ve uzanan hiçbir eli geri çevirmiyor. Bunu fırsat bilen istismarcılar da, geliri güya engelliler için harcanan bu dergi e yayın organlarından para kazanıyor.” diye konuştu.

EFE’NİN AÇIKLAMASI

Türkiye’de 9 milyonun üzerinde engellinin bulunduğunu ve çoğunun çeşitli dernek ve vakıflara üye olduğunu dile getiren Başkan Efe, “Bu dernek ve vakıflar arasında öyleleri var ki, işleri güçleri engelliyi istismar etmek. Bunlara itibar edilmemeli, kıymet verilmemeli” dedi. Özellikle ellerinde bazı dergi ve gazeteleri satışa çıkaranların, engellileri en fazla istismar eden kesimi oluşturduğunu dile getiren Sadullah Efe, vatandaşların bu konuda çok daha dikkatli olmaları gerektiğini kaydederek, engellilerin istismar edilmesine izin vermemeleri çağrısında bulundu.

İSTİSMARCILARA ALET OLMAYIN

Engellerin haklarını koruma kisvesi altında faaliyet gösteren, ancak bu yolla kendilerine sosyal ve siyasal rant sağlayan dernek ve vakıfların, yasal bir takibe alınması gerektiğini vurgulayan Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe, “Amacı engellilerin haklarını gözetmek ve onlara rehberlik etmek olan derneğimiz ve bizler, bu istismarcılardan son derece muzdarip durumdayız. Yasal bir süreç başlatılmalı ve bu istismarcılığı yapan bazı dernek ve vakıflar mutlaka takip altına alınmalıdır. Yetkili mercilerden ricamız da, talebimiz de bu yöndedir. Engellilerin istismar edilmesine izin vermesinler.” şeklinde konuştu.

EMNİYET’E ÇAĞRI

Erzurum Emniyet Müdürlüğü yetkililerine de seslenen Başkan Efe, özellikle Cumhuriyet Caddesi’ni mesken tutarak halka gazete ve dergi satmaya çalışan söz konusu istismarcılara karşı harekete geçilmesini istedi. Buna benzer bir durumun geçen yıl da yaşandığını hatırlatan Efe, Emniyet Müdürlüğü’nün bu konuda çok hassas davrandığına dikkati çekerek, “Erzurum’un bu konudaki kararlılığı ve duruşunu gören istismarcılar, arkalarına bile bakmadan kaçmışlardı.” dedi.

Bir cevap yazın