Engelli Mehteran Huzurlarınızda!

Engelli Mehteran Huzurlarınızda!

Engelli Mehteran Huzurlarınızda!

Arnavutköy Belediyesi Yaşlı ve Engelli Merkezi (AYEM) bünyesinde oluşturduğu Engelli Mehteran Takımı İlk konserini verdi.

Henüz kurulalı bir ay bile olmamışken, zihinsel ve bedensel engellilerden oluşan mehter takımı ilk konserinde görenleri hayretler içersinde bıraktı. Prova çalışmalarını yer yer sokakta gerçekleştiren mehter takımı halkın büyük ilgisine mazhar oluyor.

Arnavutköy Belediyesi, ilçede bulunan bütün yaşlı ve engellilerin sosyal ihtiyaçlarını gidermeye yönelik olarak kurduğu AYEM’le dikkatleri üzerine çekiyor. Arnavutköy Yaşlı ve Engelli Merkezi(AYEM), bünyesinde kayıtlı bulunan engellilerden 20 kişiyi seçerek mehter takımı oluşturdu.

İlk Günde Üç Konser

Yaklaşık bir ay evvel uzman bir eğitmen tarafından çalışmaya başlayan mehter takımı 18 Mart Çanakkale Etkinlikleri kapsamında düzenlenen bir programda ilk konserini verdi. İlk kez halkın ve ilçe protokolünün karşısına çıkan mehter takımı ve AYEM yetkililerin heyecanları dikkatlerden kaçmadı. Program öncesi hazırlık aşamasında mehter takımı ile tek tek ilgilenen yetkililer, ilk konserin problemsiz geçmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiler.

“En Az Onlar Kadar Heyecanlıyız”

İlk konserin ardından ilçe protokolü ve halktan büyük alkış alan mehter takımı yine marşlarla alandan ayrıldı. Aynı gün Arnavutköy Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Çanakkale Anma Etkinliklerine de katılan mehter takımı burada da sahneye çıkış sırasında halktan büyük alkış aldı. Vatandaşların yanı sıra mehter takımının ailelerinin heyecanları da yüzlerinden okunuyordu. Belediyenin böyle bir etkinlik yaparak kendilerinde ve çocuklarında ayrı bir sevinç meydana getirdiğini dile getiren aileler, “günlerdir hocaları ile birlikte çok çalıştılar. Bizler de en az onlar kadar heyecanlıyız” diyerek heyecanlarını dile getirdiler.

İl Dışından Davetler Alıyoruz

Aynı gün içerisinde üçüncü konserine de akşam Arnavutköy Belediyesi’nin organize ettiği 18 Mart Anma Etkinliği’nde sahneye çıkarak gösteren mehter takımı yoğun kalabalığın içinde alkışlarla konserlerini tamamladılar. İlk günkü yoğun konserler sonrasında görüştüğümüz belediye yetkilileri, AYEM bünyesinde engelli vatandaşlara yönelik mehteranın ardından sıra gecesi grubu ve folklor grubu kurma çalışmalarının devam ettiğini, önümüzdeki günlerde çalışılmaya başlanacağını dile getirdiler.

Arnavutköy Yaşlı ve Engelli Merkezi (AYEM)’nin mehter takımı 20 kişiden oluşuyor. Mehteran Başı’ndan, Çevgen Başına, Zilzen’inden Cevgani’sine kadar tüm mehter takımı unsurlarını barındıran takım şimdilik iki parçayla vatandaşların karşısına çıkıyor. Önümüzdeki 23 Nisan törenlerine daha yoğun bir tempoyla çalışacaklarını belirten AYEM yetkilileri, o zamana kadar en az 6 parçayı seslendireceklerini ifade etti. Kuruluş aşamasının basında yer almasından sonra kendilerine birçok ilden programlarına katılmaları için telefonlar geldiğini belirten AYEM yetkilileri, henüz yeni olan takımın hazır hale geldikten sonra il dışında organizasyonlara da katılabileceklerini ifade ettiler

Haberler

Bir cevap yazın