Engelli sınavında yanlış kitapçık iddiası

Engelli sınavında yanlış kitapçık iddiası

TOKAT’ta zihinsel engelli Serkan Alyu, Milli Eğitim Bakanlığı’nca düzenlenen Özürlü Personel Sınavı’nda kendisine

TOKAT’ta zihinsel engelli Serkan Alyu, Milli Eğitim Bakanlığı’nca düzenlenen Özürlü Personel Sınavı’nda kendisine, lise yerine üniversite mezunları için hazırlanan soru kitapçığı verildiği için sınavı kazanamadığını öne sürdü. Alyu, çok sayıda kişinin kendisi gibi mağdur olduğunu söyledi.

Tokat’ta oturan, evli ve 1 çocuk babası olan yüzde 45 zihinsel engelli 33 yaşındaki Serkan Alyu ‘Özürlü Personel Sınavı’nda yanlış kitapçık kurbanı olduğunu iddia etti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 4 Temmuz’da yapılan sınava lise mezunu kategorisinde giren Serkan Alyu, sınıfta bulunan gözetmen tarafından üniversite mezunlarına verilen, ‘Ortopedik, Görme ve diğer engelliler’ kitapçığı verildiğini belirtti. Alyu, kitapçığın üzerinde ‘Diğer engelliler’ yazısı olduğu için doğru soruları cevapladığını düşünerek sınavı tamamladığını anlattı. İki gün sonra internette sınav sonuçlarına baktığı sırada, sınavın 7 ayrı kategoride olduğunu gören Serkan Alyu kendisine yanlış kitapçık verildiğini ileri sürdü. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe veren Alyu sonuç alamadı. Kendisi gibi cok sayıda özürlünün mağdur olduğunu savunan Serkan Alyu, şöyle konuştu:

“Kitapçığın yanlış dağıtıldığı aklıma gelmedi. Sınavdan 26 puan aldım. Bu durum üzerine Milli Eğitim İl Müdürlüğüne gittim ve mağdur olduğumu dilekçe vererek söyledim. Aradan 15 gün geçmesine rağmen bana cevap gelmedi. Benle alay ettiler. Başbakan bile gelse hiç birşey yapılmayacağını ve sınavın iptal edilmeyeceğini, suçun dikkat edilmediği gerekçesiyle bende olduğunu söylediler.”

Hürriyet

Bir cevap yazın