Gazilerden Gül’e sitem

Gazilerden Gül'e sitemGenelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, gazilerin sitemleri ile karşılaştı.

Gül ve Başbuğ gazilerin sorunlarını dinlerken, Ender Dağcı adlı gazi, Cumhurbaşkanı’na, Çankaya Köşkü’nde geçen ramazanda verdiği iftar yemeğinde sorunlarını anlattığını ancak kendisine söz verilmesine rağmen bugüne kadar herhangi bir çözüm üretilmediğini söyledi. Gül de, o dönemden sonra danışmanlığına emekli bir Kurmay Albay’ın getirildiğini anımsatarak, “O da sizler gibi çatışmaların içinden geliyor. Sizleri daha iyi tanıyor. Sorunlarınızla birebir ilgilenecektir” diye konuştu. Cumhurbaşkanlığı’nın, bir süre önce Genelkurmay Başkanlığı’na başvurarak, Savunma Danışmanı istediği, Genelkurmay’ın da Kayseri Alay Komutanlığı da yapan emekli Kurmay Albay Cemal Antalyalı’yı danışman olarak önerdiği öğrenildi.

Gaziler, Gül’e isteklerini içeren 14 maddelik bir de dilekçe verdi. Dilekçede; gazilere ‘özürlü’ statüsü yerine ayrı bir statü verilmesi, malullük tespiti yetkisinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Milli Savunma Bakanlığı’na devredilmesi, gazilik maaşlarının iyileştirilmesi, üniversitelerde şehit ve gazi çocuklarına ek kontenjan açılması, şehit çocuklarına tanınan askerlikten muaf olma hakkının gazi çocuklarına da tanınması, Devlet Övünç Madalyası sahibi şehit aileleri ve gazilere madalya maaşı ve yeşil pasaport hakkı verilmesi istendi.

Gaziler, Gül’den Başbakan Tayyip Erdoğan’a selam söylemesini, onu da ziyaretlerine beklediklerini iletmesini istediler.

Radikal

Bir cevap yazın