İşaret Dilinde İstiklal Marşı

İşaret Dilinde İstiklal Marşı

İşaret Dilinde İstiklal Marşı

Uluslararası İşaret Dili Töreninde, 5 Ülkenin İşaret Diliyle İstiklal Marşı Okundu.

Avrupa Birliği (AB) Ulusal Eğitim Öğretim Programları Birimi aracılığıyla desteklenen, uluslararası Leonardo da Vinci -Yenilik Transferi projesinden ‘İşaretleri Yaygınlaştıralım -Spread the Sign’ isimli projesi başlatıldı.

Uluslararası Leonardo da Vinci -Yenilik Transferi projesinden biri olan ‘İşaretleri Yaygınlaştıralım- Spread the Sign’ isimli projesi, 11 ülkede, 20 Ekim 2008 de başlayıp, 31Ekim 2010’da bitirilmesi gerekiyor. Projeye Türkiye ayağı İzmir’den Kınık Mert Öztüre Özel Eğitim Meslek Lisesi Müdürlüğü tarafından yürütülüyor.

Projenin bitişi için 11ülke temsilcilerinin katılımıyla birlikte İzmir İnciraltı Crown Plazada bir tören düzelendi. Uluslar arası İşaret dili töreni, Beş ülkenin İşaret diliyle İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Tören sonunda ise 10.Yıl Marşı da okundu.

Törene katılan İzmir Valisi Mustafa Kıraç Haberleri’>Cahit Kıraç, “Bu proje ile engellilerin işaret dili evrensel hale getirilerek, ülkeler arası istihdam da sağlanacak” dedi. Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) Orta Öğretim Genel Müdürü Dr. Ruhi Çelik ise Türkiye’deki 65 okulda 65 çeşit işaret dili olduğunu, gönderilen eğitimcilerin de işaret dilini bilmediğinin altını çizdi.

Kıraç, toplumun engellilere bakış açısının değiştirilmesi, engelli çocuğa sahip ailelerin bilinçlendirilmesi, kaygılarının giderilmesi, yönetici, öğretmen, öğrenci ve diğer velilerin eğitiminin önele olduğunu vurguladı.

İl Milli Eğitim Müdürü M. Ragip Üye, ise İzmir’in projelerde ilk sırada olduğunu, uluslararası bir projeye daha ev sahipliği yaptığını söyledi.

MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Dr. Çelik’te Türkiye’de 49 ilde yatılı işitme engeliler okulu, 16 mesleki eğitim okulu olduğunu belirterek, uluslar arası ortak işaret dilinin olması, standartların belirlenmesi için yapılan projeni önemli olduğunu vurguladı. Çelik “Bana bağlı 65 okul var ama 65 değişik işaret dili var desem yanlış olmaz.” Şeklinde konuştu. Tören sonunda plaketler de verildi.

Bir cevap yazın