Nakil günü beyin kanamasından öldü

Nakil günü beyin kanamasından öldü

Nakil günü beyin kanamasından öldü

Kardeşinden kök hücre nakli olacağı gün, beyin kanaması geçirmişti

Uşak’ta Hemofagositik Lenfo Histiyositozis (HLH) denilyen ağır bağışıklık sistemi rahatsızlığı bulunan ve 1 aylık kardeşinden kök hücre nakli yapılacağı gün beyin kanaması geçirerek yoğun bakıma alınan 15 aylık Zeynep Karaca, tedavi gördüğü hastanede yaşam mücadelesini yitirdi.
 
Karaağaç Mahallesi’nde yaşayan ve bir fabrikada işçi olarak çalışan Yunus Karaca ile ev hanımı Selcan Karaca çiftinin, 15 ay önce sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen ve Zeynep adını verdikleri kızları, 17 Aralık 2009 tarihinde yüksek ateş şikayetiyle Uşak Devlet Hastanesi’ne yatırıldı. Daha sonra İzmir Dr. Behçet Uz Hastanesi’ne sevk edilen minik Zeynep’e, ağır bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı olan HLH teşhisi konuldu. Buradan Ege Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan Zeynep’in tedavi olabilmesi için aileden birinden alınacak kök hücre naklinin gerekli olduğu bildirildi. Aile, kızlarının milyonda bir görülen hastalığa yakalanması nedeniyle büyük bir üzüntü yaşarken, umutlar yeni doğacak bebeğe bağlandı. 
 
NAKİL GÜNÜ BEYİN KANAMASI
Zaten 5 aylık hamile olan Selcan Karaca, geçen 30 Mart’ta bir kız bebek daha dünyaya getirdi. Melek Semra Fatma adı verilen bebeğin kordon bağından alınan kök hücrenin ablasının tedavisinde kullanılması kararlaştırıldı. 28 Nisan için ameliyat günü verildi. Ancak, minik Zeynep Karaca, ameliyat olacağı gün geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Doktorların çabalarının sonuç vermediğini belirten baba Yunus Karaca, “Bazen tüm çabalar sonuçsuz kalabiliyor. Küçük kızım belki birkaç gün önce dünyaya gelseydi büyük kızım ölmeyecekti. Tıp çaresiz kaldı” dedi.
 
Minik Zeynep’in cenazesi Uşak’ta gözyaşları arasında toprağa verildi.
 
HEMOFAGOSİTİK SENDROM NEDİR?
 Hemofagositik Lenfo Histiyositozis sendrom (HLH), antibiyotik tedavisine dirençli, yüksek ateş, dalak büyüklüğü ve kan hücrelerindeki bozuklukla seyreden, ölüm hızı yüksek bir hastalık olarak biliniyor. Hastalığın ilerlemesi ile histiosit ve lenfosit adı verilen hücreler tüm doku ve organlara giderek onların işlevlerini bozuyor. Böylece bu hastalar karaciğer yetmezliği, böbrek hastalığı, akciğer hastalığı, menenjit gibi çeşitli hastalık tanıları ile hekime başvuruyor. Hastalık çok hızlı seyrettiği için, özellikle ağır vakalarda hastalar kısa süre içinde kaybediliyor.

Mynet

Bir cevap yazın