‘Ortopedik engellilerin sandıkları okulların giriş katına konulsun’

'Ortopedik engellilerin sandıkları okulların giriş katına konulsun'

‘Ortopedik engellilerin sandıkları okulların giriş katına konulsun’

Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe, 12 Eylül’de gerçekleştirilecek…

Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe, 12 Eylül’de gerçekleştirilecek referanduma engellilerin katılımının üst seviyede sağlanabilmesi için Yüksek Seçim Kurulu’nun teşvik edici tedbirler almasını istedi.

Ortopedik engelliler referandum sandığına kolay ulaşmak istiyor. Koltuk değnekli veya tekerlekli sandalye ile hayata tutunan ortopedik engelliler, referandumda oy kullanacakları sandıklara ulaşmakta sıkıntı çıkarılmamasını istedi. Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Sadullah Efe, çoğunluğu koltuk değneği ya da tekerlekli sandalye kullanan ortopedik engellilerin 12 Eylül günü demokratik haklarını kullanmak istediğini, ancak bunun için uygun mekânlara ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Okulların üst katlarındaki sandıklarda oy kullanmak istemediklerini dile getiren Efe, “Ortopedik engelliler olarak referandumda sandığa gidip yüksek katılımla oy kullanmak istiyoruz. Ancak, oy kullanacağımız sandıkların okulların üst katlarında olması nedeniyle demokratik hakkımızı kullanmada katılım oranı düşüyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun ortopedik engellilerin rahatça oy kullanabilmesi için gerekli tedbirleri almasını istiyoruz. Eğer milli iradenin sandığa tam yansıması isteniyorsa ortopedik engellilerin okulların giriş katlarında oy kullanması sağlanmalı. Çünkü hiç bir ortopedik engelli bir yakınının sırtında ya da merdiven çıkarak oy kullanmak istemez.” dedi.

Diğer taraftan AK Parti’nin görme engelli Milletvekili Lokma Ayva’nın Yüksek Seçim Kurulu’na, ‘Seçimlerde kullanılan oy pusulalarına görme engelliler için kabartma yazı’ eklenmesi talebini de desteklediklerini ifade eden Efe, “YSK, Milletvekili Ayva’nın teklifini dikkate almalı. Çünkü, referandumda sadece sağlıklı insanlar değil, görme engelli vatandaşlarımız da oy kullanacak. Sandık başında hür iradesiyle tek başına demokratik hakkını kullanmak isteyen görme engellilerin bu talebi karşılanmalı. Aksi taktirde YSK’nın görme engellileri ikinci sınıf vatandaş gördüğü kanaatine sahip olacağız.” diye konuştu.

Bir cevap yazın