Otistik Çocuklar Sporla ‘Özgür’lüğü Yaşıyor

Otistik Çocuklar Sporla 'Özgür'lüğü Yaşıyor

Otistik Çocuklar Sporla ‘Özgür’lüğü Yaşıyor

Ankara’da özel bir spor kulübünde eğitim verilen otistik çocuklar bisikletten patene, masa tenisinden voleybola kadar…

Ankara’da özel bir spor kulübünde eğitim verilen otistik çocuklar bisikletten patene, masa tenisinden voleybola kadar birçok branşta spor yapabilir duruma geliyor.

Günlük yaşamda daha çok ailelerin gözetimi altında olan otistik çocuklar, haftanın belirli günlerinde Performans Spor Kulübü’nde toplanarak sportif aktivitelere katılıyor. Performans Spor Kulübü Başkanı Kurtuluş Kılıç, 3 yıldır otistik çocuklara yönelik spor eğitimi verdiklerini kaydetti.

Otistik çocuklara basketbol, masa tenisi, voleybol, badminton oynamanın yanı sıra bisiklete binme ve paten kayma gibi spor yaptırdıklarını anlatan Kılıç, uyguladıkları spor eğitimi sayesinde otistik çocukların kendi iç dünyalarından çıkarak sosyalleşme adına önemli adımlar attıklarını söyledi.

Sporun, otizm hastası çocukların enerjilerini boşaltmaları açısından önem taşıdığını belirten Kılıç, ‘Spor, çocuklarımızın kendilerini tanımaları açısından çok önemli. Yani vücutlarını fark etmeleri ve kendileri adına farklı noktaları görmeleri açısından sporun katkısı gerçekten çok büyük’ dedi.

Yaz ve kış dönemlerinde farklı kurslar verildiğini ifade eden Kılıç, şöyle konuştu:

‘Toplamda 30 çocuğumuzla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çocuklara hafta içi bireysel olarak eğitim veriyoruz. Hafta sonları da grup halinde 3’er saat çalışma yapıyoruz. Çocuklara haftanın 7 günü bireysel ve grup çalışmalarıyla sporu sevdiriyoruz. Burada hepsine bir antrenör düşüyor. Böylece çocuklarla daha yakından ilgilenme fırsatını elde ediyoruz. Günde yaklaşık 6, ayda ise 26 saat spor eğitimi veriliyor.’

– ‘ÇOCUKLARIMIZ SPORLA SOSYALLEŞİYOR’-

Kurtuluş Kılıç, çocukların sosyalleşme sürecine sporla birlikte daha fazla katkı sağladıklarını söyledi.

Çocukların hem birbirleriyle hem de antrenörleriyle sürekli diyalog halinde olduğunu ifade eden Kılıç, ‘Burada birlikte ortak çalışmalar yaparak içine kapanık olmaktan çıkıyorlar. Aktiviteler sosyalleşmeleri adına çok önemli. Sporun, normal hayatlarını devam ettirebilme aşamasında çocuklara kattığı değerler çok önemli. Şu anda hepsi paten kaymaktan, bisiklet sürmekten, basketbol oynamaktan çok mutlu’ dedi.

Otistik çocuklara önce denge ve sıçrama çalışmaları yaptırıldığını kaydeden Kılıç, açıklamasını şöyle sürdürdü:

‘Bu çalışmalarla çocukların dış dünyaya olan ilgisini ve uyumunu artırtık. Daha sonra çocuklar sportif hareketleri ve egzersizleri zorlanmadan yapabilir duruma geldiler. Zamanında topa dokunmak istemeyen çocuklar, artık basketbol ve voleybol oynamak için can atıyor.’

– ‘AİLELERLE İLETİŞİM ARTIYOR’-

Kurtuluş Kılıç, verdikleri spor eğitimi sayesinde çocukların aileleriyle olan iletişimlerinin artmasına da katkı sağladıklarını belirtti.

Çocuklara birer ebeveyn gibi davrandıklarını anlatan Kılıç, şunları kaydetti:

‘Onlarla çok yakın olduğumuz için bizleri aileden biri olarak görüyorlar. Çocuklara öğrettiğimiz davranışlar sayesinde ailelerin çocuklarıyla olan diyalogları ve ortak yapacakları aktiviteler de artıyor. Burada paten kaymayı, basketbol oynamayı öğrenen bir çocuk ailesiyle birlikte bu aktiviteleri gerçekleştirebiliyor. Dolayısıyla ebeveynlerin çocuklarıyla daha rahat iletişim kurmalarına ve ortak noktada buluşmalarına çok büyük katkı sağlıyoruz.’

– VELİLER MUTLU-

Çocuklarını spora getiren veliler de sportif etkinliklerin verilmesinden memnun. Bazı aileler çocuklarının davranışlarını izlerken bazıları ise faaliyet sırasında kendisine zaman ayırabiliyor. Oğlu Halil Gürer’i 3 yıldır spora getiren anne Zeynep Gürer de sporla oğlunun daha mutlu olduğunu söyledi.

Oğlunun burada birçok sosyal etkinliğe katılarak kendini geliştirdiğini belirten Gürer, şöyle konuştu:

‘Halil, paten kaymayı, bisiklet sürmeyi ve basketbol oynamayı burada öğrendi. Çocuğum buraya gelmediği zamanlar huzursuz oluyor. Hafta sonlarını artık iple çekiyor. Spora başladığından beri daha sakin. Çünkü burada bütün enerjisini atıyor. Otizm hastası bir çocuk kendisinin anlaşıldığı bir yerde olursa gergin olmuyor. Çocuğun okulu, özel eğitimi derken velinin kendisine özel zamanı kalmıyor. Ancak hafta sonu çocuğumu buraya bıraktığım zaman kendimize de zaman ayırma şansımız oluyor.’

Sondakika

Bir cevap yazın