Son Yazılar

Fildişi Tesbihler OKB’nin Tedavisi: İlaçlar ve Psikoterapi Seçenekleri 2024 Mart evde bakım aylıkları ödemeleri ! Engelli Bireylerin Gelecek Endişeleri ve Umutları Engelli Dostu Mekanlar Nasıl Olmalı? Engellilere Uygun Şehir Planlaması: Merdivenli Alanlarda İyileştirmeler Rüyada Tekerlekli Sandalye Görmek Ne Anlama Gelir? Medyum Okşan Şizofreni Belirtileri: Farkındalık ve Destek Ayrık Omurga Hastalığı: Spina Bifida
Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Osmanlı döneminde ilk olarak II. Mahmut’tan itibaren başlamış ve sonrasında ise dönem dönem devam ederek bir devlet kültürü haline gelmeye başlamıştır. Osmanlı’nın son dönemlerinde yaşan sıkıntılar nedeniyle düzenli bir şekilde uygulanmasa da cumhuriyetin ilanıyla birlikte devlet liderlerinin resim ve fotoğrafları devlet dairelerine asılmıştır.

Cumhuriyet tarihinden buna verilebilecek tek örnek ise Atatürk’tür. Osmanlı’nın yıkılmasının ardından yerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti modern bir yapıya kavuşmak ve kurumsallaşmak adına Atatürk makam panoları devlet dairelerinin her yerinde kullanılmaya başlanmıştır. Böylece hem devletin bütünlüğü, birliği vurgulanırken kurumlar üzerinden belirli bir düzen ve disiplin getirilmesi amaçlanmıştır.

Kanuni bir zorunluluk ve bir devlet geleneği olan bu kuralın düzenli ve yenilikçi bir şekilde uygulanabilmesi için de Atatürk ürünleri üreten özel işletmeler kurulmuştur. Bu özel işletmelerin başında A tasarım gelmektedir. Her dönem faaliyet gösteren ve başta devlet daireleri olmak üzere diğer özel ve tüzel kuruluşlara da Atatürk ürünleri temin eden bu işletmeler bugün artık yüksek baskı kalitesi, kaliteli ürünlerle uzun yıllar boyunca kullanılabilecek ürünler üretiyor.

Atatürk ürünleri olarak da en çok tercih edilen ürünlerin başında panolar, sözler, bayrak ve Atatürk köşeleri geliyor. Daha çok eğitim merkezlerinde dikkat çekici bir şekilde görülen Atatürk köşeleri özel çelik malzemelerle üretilerek dayanıklı ve uzun ömürlü hale getiriliyor. Hafif yapısı ve estetik görümü sayesinde mekanları güzelleştirirken, uzun yıllar güvenle kullanılabiliyor.