Son Yazılar

Sinemada Ruh Sağlığı: Akıl Sağlığı Sorunlarına Odaklanan Filmler Hidrosefali Nedir? Engelliler İçin Sanatla Buluşmak: Bir İfade Özgürlüğü ve Toplumsal Bağlantı VK Film İzle: En Popüler Platformun Kapsamlı Tanıtımı ve İncelemesi Engelli Bakımevi ve Yaşlı Bakım Merkezleri Kaliteli Online Film İzleme Sitesi: Sinemakolik Engelli Grupları ve Hastalıkları: Detaylı Rehber ve Bilgiler Engelli öğrencilerin Karşılaştığı Zorluklar: Eğitim Sistemi ve Çözüm Yolları Kas Hastalıkları: Muscular Distrofiler Hakkında Bilgiler 2024 Yılında Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Olacak?
Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Sosyal katılım, bağımsız yaşam, mobilite ve refah olmak üzere 4 kategoride hayata geçirilen Vodafone Foundation Smart Accessibility Awards, Vodafone Grubu Vakfı’nın “dışarıda bırakılanlara ulaşma” ilkesinin önemli bir yansıması olarak, engelli ve yaşlı bireylerin hayatına fayda sağlayacak mobil girişimleri teşvik ediyor.

Vodafone Grubu’nun AGE Platform ve European Disability Forum işbirliğiyle düzenlediği Vodafone Foundation Smart Accessibility Awards, Brüksel’de düzenlenen ödül töreniyle sahiplerini buldu. Bu sene sosyal katılım, bağımsız yaşam, mobilite ve refah olmak üzere 4 kategoride hayata geçirilen Vodafone Smart Accessibility Awards’un kazananları, toplamda 200.000 Euro’luk ödülü paylaştı. Önümüzdeki yıl yarışmaya Türkiye’den de katılmak mümkün olacak.

Vodafone Foundation Smart Accessibility Awards, akıllı telefonların ve mobil internetin gücünü engelli ve yaşlı bireylere fayda sağlamak üzere kullanma konusunda yaratıcılık, vizyon ve sosyal bağlılığa sahip girişimcileri ödüllendiriyor. Yarışma, engelli bireylerin ve yaşlıların toplumda daha aktif ve bağımsız bir rol oynamasına yardımcı olacak akıllı telefon uygulamalarını ve girişimcileri teşvik ediyor.

Bu yıl ilk kez hayata geçirilen Vodafone Foundation Smart Accessibility Awards’ın ödül töreni Vodafone Grup CEO’su Vittorio Colao’nun ve Dijital Gündem’den Sorumlu Avrupa Komisyon Üyesi Neelie Kroes’in katılımıyla gerçekleşti.

Vittorio Colao: “İletişimin önündeki engelleri kaldırmak için çalışıyoruz”

Vodafone Grup CEO’su Vittorio Colao, ödül töreninde yaptığı açıklamada, mobil iletişim sektöründe sahip oldukları olanakları, toplumun tüm kesimlerinin hayata aktif şekilde katılımını sağlamak üzere seferber ettiklerini belirtirken, akıllı telefon devrimini mümkün olduğunca fazla birey için erişilebilir kılmak ve iletişimin önündeki engelleri kaldırmak üzere çalıştıklarını ifade etti.

Colao, sözlerine şöyle devam etti: “Vodafone olarak faaliyette bulunduğumuz ülkelere ve toplumlara olan bağlılığımızı, ticari alanda sağladığımız başarıların yanı sıra, kurumsal sosyal sorumluluk bilincimizle de gösteriyoruz. ‘Dışarıda bırakılanlara ulaşma’ ilkemiz doğrultusunda engelli bireylerin topluma kazandırılması ve sosyal hayatın aktif birer üyesiolarak potansiyellerini en iyi şekilde değerlendirmeleri için çalışıyoruz.”

Vodafone Foundation Smart Accessibility Awards kazananları

Help Talk (Refah kategorisi)

Geçici veya kalıcı olarak konuşma yetisini kaybetmiş olan insanlar için tasarlanmış olan Help Talk, simgelerle gösterilen ve üzerlerine basıldığında “Susadım” veya “Ağrım var” gibi temel ihtiyaç ve istekleri “konuşarak” anlatan komutlardan oluşan bir uygulama.

Wheelmap (Hareket kabiliyeti kategorisi)

Wheelmap, fiziksel engelli bireylerin gündelik yaşamda karşılaştıkları engelleri aşmalarına yardımcı olmak üzere geliştirilmiş bir uygulama. Uygulamanın sunduğu “crowdsoursing” özelliği; kafe, müze, otel, mağaza gibi kamuya açık alanların tekerlekli sandalye kullanıcıları için erişebilirliğini puanlama ve yorumlama imkanı sağlıyor. Bir ay içerisinde 1.200 kullanıcının üye olduğu uygulamada şu ana kadar 180.000 yer yorumlandı.

Zoom Plus Magnifier (Bağımsız yaşam kategorisi)

Zoom Plus Magnifier uygulaması, renk körlüğü, uzağı veya yakını görememe ve disleksinin bazı biçimleri dahil olmak üzere tüm görme engelli kişilere bir büyüteç sunarak, telefon üzerinden metin okuma işlemini kolaylaştırıyor. Odağı keskinleştiren ve font ve arka plan renklerini ayarlayan uygulama ile görme engelli kişiler, akıllı telefonları üzerinden rahatlıkla metin okuyabiliyorlar.

BIG Launcher (Sosyal katılım kategorisi)

BIG Launcher, pek çok cihazda çoğu zaman küçük klavyelerle mücadele etmek zorunda kalan yaşlılar veya görme engelli kullanıcılar için alternatif ve kişiselleştirilebilir bir Android ana ekran sunuyor. Telefon, SMS, mesaj, kamera, galeri, SOS düğmesi ve yüklü uygulamalar gibi temel işlevlerin tamamını temsil eden büyük butonların ve fontların bulunduğu ekran sayesinde yaşlılar ve görme engelliler, klavyeyi çok daha rahat bir şekilde kullanabiliyorlar.

Son Dakika