Yüzde 97 Raporla Özürlü Maaşı Alamıyor

Yüzde 97 Raporla Özürlü Maaşı Alamıyor

Yüzde 97 Raporla Özürlü Maaşı Alamıyor

Ağrı Başkent Köyü’nde oturan Ayhan Babayiğit yüzde 97 yatalak ve özürlü raporu almasına rağmen özürlü maaşını alamıyor.

Merkeze bağlı Başkent köyünde ikamet eden Ayhan Babayiğit(19) özürlü ve yatalak olmasına rağmen devletten yardım alamıyor. Serebral Palsi hastası, ağır özürlü olan ve Ağrı Devlet Hastanesi’nden yüzde 97 özürlü raporu alan Ayhan Babayiğit rapora rağmen devletin özürlülere tanımış olduğu özürlü maaşından faydalanamıyor.

Konu hakkında görüştüğümüz baba Sali Babayiğit mağdur çocuğunun hakkı için gösterdiği çabasının sonuçsuz kaldığını söyledi. Babayiğit; “Çocuğum özürlü ve yatalak biri. Doktor doktor dolaştırdım ve yüzde 97 oranında özürlülük raporu verdiler. Şu koşulda devletin özürlülere 3 ayda bir verdiği özürlü maaşından faydalanması lazım. Ama verdiğim uğraşlara rağmen yine de maaşını vermediler.”dedi.

Gerekli mercilere başvurduğunu ama kendisinin terslendiğini ifade eden Sali Babayiğit; “Ağrı Valiliği İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvura da bulundum, Müdür Metin Ürgün bana bütün köyleri dolaştıklarını bizim köye de geldiklerini söyledi. Ben de, bizim köye geldiniz de evime neden gitmediniz dedim. Ürgün de ‘Sen evde değildin’ cevabını verdi. Bunun üzerine benim evde olup olmamama neden bakıyorsunuz, çocuğum evdeydi baksaydınız. Rapor elimde, gelip çocuğuma da bakın gerçekten mağdurdur, ihtiyacıma cevap vermeyecekseniz Vali Mehmet Çetin’e çıkarım demem üzerine bana kızarak, ‘Senin ihtiyacını karşılamam çık Vali’ye’ şeklinde çıkıştı. Sorunumuzu kime söyleyelim, bizim sıkıntılarımızı kim karşılasın. Sınırları içinde yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti sıkıntılarımızı karşılamayacaksa yurt dışına mı çıkalım.” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Babayiğit imkânının olması halinde kimseye ihtiyaç duymayacağını vurgulayarak; “Ben hastalığımdan dolayı çalışamıyorum, şuanda işsizim, oturduğum yıkık ev bile bana ait değil. Eğer işim olsaydı, maddi gücüm yerinde olsaydı, kimseye ağız eğmez ihtiyaç duymazdım. Çocuğumun bütün ihtiyaçlarını karşılardım.

Vali Mehmet Çetin’in gençleri spora teşvik etmesi, her fırsat bulduğunda hatta dün bile gençlere spor malzemesi yardımında bulunması ve bütün gençlere teşviklerini hiçbir zaman kesmeyeceğini, maddi imkânlarla gençlerin arkasında olacağını vurgularken bu özürlü gençlerimize sahip çıkmaması, görmezden gelmesi bizde şaşkınlık yarattı. Valimizin sadece sporla ilgilenen gençleri kollaması değil, ilgisine bütün gençleri almasını bekliyoruz.”şeklinde konuştu.

Medya 73

Bir cevap yazın