Son Yazılar

<strong>İşitme Kaybınıza İşitme Merkezlerinde Çare Bulabilirsiniz!</strong> Wollex W807 – Hafif Akülü Tekerlekli Sandalye Engelsiz tuvalet çözümlerinde akla ziyan durumlar Akülü Tekerlekli Sandalyeler Engelliler Haber Sitesi: Akıllı Koltuk Değnekleri Suadiye’de Güvenilir ve Uzman Erkek Kuaförü: Gent’s İstanbul Urfabir Haber Ajansı Güncel Urfa Haberleri: Baraj Futbolcular için Hayati Derecede Önemli: Koruyucu Maske Nedir? 2022 Ağustos Ayı Evde Bakım Maaşı Yattı mı? Yatan iller Hangileri?

Romatem Samsun Hastanesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Aslı Altınsoy, “Kekemelik psikolojik bir problem değil, bir konuşma bozukluğudur” dedi.

Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Aslı Altınsoy, Romatem Samsun Hastanesi’nde göreve başladı. Kekemelik, felç sonrası konuşma bozuklukları, ses bozuklukları, yutma bozuklukları, sesletim bozukluğu, işitme engelli çocuklar ve yarık damak-dudaklı çocuklarda görülen konuşma bozuklukları gibi sağlık problemlerine yönelik hizmet verdiklerini belirten Altınsoy, kekemeliğin psikolojik bir problem olmadığını, bir konuşma bozukluğu olduğunu söyledi. Tedavilerin özellikle bu konuda eğitimini tamamlamış uzman dil ve konuşma terapistlerinin kontrolünde yapılması gerektiğini ifade eden Altınsoy, “Dil ve konuşma terapisi sadece çocuklara yönelik bir hizmet değil. Dil ve konuşmasında anlaşılma sorunu yaşayan herkese yönelik bir hizmet. Çocuğunuz 3 yaşında konuşmuyorsa mutlaka bir konuşma terapistine başvurun. 3 yaşında bir çocuğun hangi konuşma patenlerine sahip olacağı bellidir. 3 yaşında bir çocuğun dağarcığında 10 tane sözcüğü varsa bu bir gecikmiş konuşmadır. Kekemeliğin gecikmiş konuşma ve 3 yaşında diye bir sınırı yok. Bir çocuk 6 yaşında da takılmaya başlayabilir, 9 yaşında da konuşmaya başlayabilir” diye konuştu.

İHA