Son Yazılar

Dil ve Konuşma Terapisi Nasıl Yapılır? <strong>2023 Yılı Akülü Tekerlekli Sandalye Fiyatları</strong> Engelli Bakım Evine Yerleşme Şartları Nelerdir? <strong>İşitme Kaybınıza İşitme Merkezlerinde Çare Bulabilirsiniz!</strong> Wollex W807 – Hafif Akülü Tekerlekli Sandalye Engelsiz tuvalet çözümlerinde akla ziyan durumlar Akülü Tekerlekli Sandalyeler Engelliler Haber Sitesi: Akıllı Koltuk Değnekleri Suadiye’de Güvenilir ve Uzman Erkek Kuaförü: Gent’s İstanbul Urfabir Haber Ajansı

Spastik (Cerebral Palsy) nedir?

Spastik (Cerebral Palsy) nedir?

Vücut hareketlerini ve kasların uyumlu kullanımını etkileyen bir grup bozukluğa verilen addır.

Cerebral Palsy ilerleyici değildir. Beyin gelişimi gebeliğin erken dönemlerinden itibaren başlar ve çocuklukta devam eder. İlk 2-3 yılda beyne zarar veren herhangi bir olay Cerebral Palsy’ye neden olur. Bu hasar beyinden vücuda ve vücuttan beyne gelen uyarıları bozar. Cerebral Palsy her çocukta değişik ağırlıkta ve tiptedir. Beynin hasar gören bölümüne göre spastik çocuklarda şu bulgular olabilir:

* Kaslarda sertlik veya kasılmalar.

* Kaslarda İstemsiz hareketler.

* Kaslarda Yürüme ve koşma gibi kaba motor hareketlerde zorluk.

* Yazı yazma veya düğme ilikleme gibi hareketlerde zorluk.

* Kaslarda Algılama zorluğu.

Bu sorunlar beslenme, solunum, idrar-dışkı kontrolünde problemler, havale geçirme, öğrenme güçlükleri, gelişme geriliği gibi ek sorunlara da neden olabilir. Spastik olan kol veya bacak ağrıyı, acıyı hisseder. Spastik çocukların hareketlerindeki bozukluğun derecesi zekâ düzeyini göstermez. Cerebral Palsy ilerleyici bir hastalık olmadığından spastik çocukların yaşam süresi normaldir. Mümkün olan en erken yaşta tedaviye başlamak gerekir. Cerebral Palsy bulaşıcı değildir, kalıtsal değildir, hayatı tehdit eden bir durum değildir. Eğer bir bebek 3 aylıkken başını tutamaz , 6 aylıkken oturamaz, 8 aylıkken kendi etrafında dönemez, 18 aylıkken yürüyemez ise mutlaka bir Pediatrik Nörolog tarafından değerlendirilmelidir.

Bir cevap yazın