Son Yazılar

Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Mobil Uygulamalar Engellilerin İş Bulma Zorlukları Kamu ve Özel Alanlarda Engellilere Uygun Erişim Sorunları Dil Eğitimi Artık Engelsiz: Yenilikçi Uygulama ile Uzaktan Türkçe Öğreterek Para Kazanın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü: Engelsiz Bir Dünya İstiyoruz Engelliler İçin Yapılan İcatlar: Engelleri Aşan Teknolojinin Zaferi Engellilerin Yalnızlık Sorunsalı: İçsel Mücadele ve Toplumsal Katılım Son Bir Söz Haber Sitesi Parol Şurup Metsil Damla
Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Beyin felci, açık omurilik, spastisite… Yürümeyi engelleyen bu hastalıklarla artık yeni bir mücadele yöntemi var.

“Uzay Terapisi” adı verilen uygulama ile Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan engelli çocuklar yürüyor, zıplıyor hatta top oynuyor.

Bodrum Sağlık Vakfı’nın başlattığı “uzay terapisi” uygulaması ile engelli çocuklar kendi ayakları üstünde durmayı öğreniyor.

Fizyoterapist Melek Olşen, “Bu giysileri ağır spastik olan çocuklarımıza giydirip koşu bandında yürütüyoruz. Hiç ayakta duramayan, spastisitesinden dolayı hiç yürüyemeyen çocukları bu koşu bandında yürütüyoruz.” dedi.

Vakıf ayrıca otistik çocuklar için duyusal bütünleme odası ile de hizmet veriyor.

Odada güzel kokular, renkli ışıklar ve oyuncaklarla otistik çocukların algı dünyası hareketlendiriliyor.

Bodrum Sağlık Vakfı İlişkileri Müdürü Şafak Yaşar, “Duyu algı odası otistik çocukların algılarını yükseltmek kendi iç dünyalarında yaşadıkları için dış dünyayla irtibatları olmadığından beş duyuya cevap vererek çocukların algısını yükseltmek için düzenlenmiş yeni bir sistem.” dedi.