68 Saatte Engelsiz Avrupa Turu

68 Saatte Engelsiz Avrupa Turu

68 Saatte Engelsiz Avrupa Turu

Kazada bir bacağını kaybettiğinde doktorların ‘yaşamaz’ dediği Şevket Özcan, İskoçya’dan motor üstünde yola çıkıp 68 saat sonra İstanbul’a ulaştı

Geçirdiği bir kaza sonucu sağ bacağını kaybeden 27 yaşındaki Şevket Özcan, İskoçya’nın İnverness kentinden, ‘Quad’ denilen dört tekerlekli motosikletiyle başladığı Avrupa turunu İstanbul’da noktaladı. Üç gün önce yola çıkan Şevket Özcan, 68 saatte İstanbul’a gelerek büyük bir başarıya imza attı. Özcan, “4 bin 100 kilometrelik bu yolu 100 saatte tamamlamayı hedeflemiştim. Bu denemeyi 32 saat önce bitirmek benim için büyük sevinç oldu. Guinness rekorlar kitabına girmek istiyorum” dedi.

Bir ekip koruma sağladı

Sağ bacağını 2003 yılında geçirdiği bir kaza sonucu kaybeden ve doktorların ilk gördüklerinde ‘Yaşamaz’dedikleri 27 yaşındaki Şevket Özcan, Avrupa’yı baştan başa geçmek için dünya rekoruna hazırlanırken, “Böylesi rekorlarla özürlülerin de dünya rekorları kırabileceğini göstermek ve onları motive etmek istiyorum” demişti. Şevket Özcan, geçtiğimiz perşembe sabahı İskoçya’nın İnverness kentinden dört tekerlekli motosikletiyle yola çıktı. Şevket Özcan’a yol boyunca Fatih Gürsoy ve Oğuz Karakaş’tan oluşan bir ekip refakat etti. Ekip, yol boyunca motosikletin başka araçlarca sıkıştırılmaması için Özcan’ı yakın takibe aldı.

Köprü trafiğinde iki saat

40 bin avro değerindeki el yapımı motosikletle rüzgâra karşı yarıştığını belirten Şevket Özcan, “Yolculuğum boyunca dokuz ülke geçtim. Yakıt sıkıntısı yaşamamak için özel dizayn 44 litrelik yakıt deposu ve 140 beygir gücündeki motosikletle zaman zaman 200 kilometre hıza ulaşarak yola çıktım. Yaptığımız planlamadan çok daha önce geldik. Ancak yağan yağmurla birlikte trafiğin yoğunlaştığı Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçmek iki saatimi aldı. Bu rekoru kırdık. Bu rekorumuzu onaylatarak Guinness rekorlar kitabına girmek istiyorum. İstanbul’da ailemle bir hafta kalıp Avusturya’ya döneceğim” dedi.

Yakınları Şevket Özcan’ın gelişini Fatih Sultan Mehmet Köprüsü çıkışında ellerinde Türk bayrakları sallayarak bekledi. Şevket Özcan, köprü çıkışında kendisini bekleyen yakınlarıyla buluştuğu sırada büyük sevinç yaşandı. Oğlunun bu rekor denemesiyle büyük heyecan duyduklarını söyleyen 56 yaşındaki Muharrem Özcan “Engelli insanların neler yapabileceğini göstermesi açısından çok güzel bir olay. Bize çok büyük bir mutluluk yaşattı” dedi.

Şevket Özcan’ın 33 yaşındaki ağabeyi Melih Özcan da en az kardeşi kadar mutluydu:

“Tamamen el yapımı bu motosikletle kardeşim çok büyük bir rekora imza attı. Kardeşim askerliğini tamamladıktan 10 gün sonra 21 yaşında bacağını kaybetmişti. Götürdüğümüz hastanede yüzde 1 yaşama şansı verilmişti. Doktorlar kardeşimin hızla iyileşmesi karşısında şaşkına dönmüşlerdi. Azmi sayesinde bu büyük rekoru kırdı.”

Verilen yumurtayı kırmadı

Ailesiye birlikte büyük sevinç yaşayan Şevket Özcan, İskoçya’da tura başladığında kendisine bir yumurta verildiğini ve yumurtayı kırmadan istanbul’a götürmesinin istendiğini söyledi. Motosikletten yumurtayı alarak basın mensuplarına gösteren Özcan, “Yumurtayı kırmadan getirdim“ dedi.

Bir cevap yazın