Bir de gözleri görseydi…

Bir de gözleri görseydi...

Bir de gözleri görseydi…

Okuma azmi, yaşama sımsıkı tutunmasıyla örnek olan 29 yaşındaki görme engelli Yücel Yılkıran, Antalya’da düzenlenen…

Okuma azmi, yaşama sımsıkı tutunmasıyla örnek olan 29 yaşındaki görme engelli Yücel Yılkıran, Antalya’da düzenlenen Görme Engelliler Judo Dünya Şampiyonası’nda mücadele ediyor.

İlköğretim çağına geldiğinde okula gitmek için sabırsızlanan Yücel Yılkıran, bu hayaline kavuşamadı. Çünkü babası, o yıllarda bir görme engelliler okulunda yaşanan taciz skandalının etkisinde kalmış, kızının da buna benzer bir olayla karşılaşmasından korktuğu için, Yücel’i okula göndermemişti. Uzun yıllar yalvarsa da, uzun yol şoförü olan babası bu isteğine olumlu yanıt vermedi. 17 yaşına geldiğinde Yücel Yılkıran, artık hayatına bir yön vermesi gerektiğine karar verdi ve kendisi gibi doğuştan görme engelli erkek kardeşi Ali’yi de alarak, evden ayrıldı ve Ankara’da Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’na sığındı.

Burada rehabilitasyona tabi tutulan Yücel, devlet desteğiyle okuma yazmayı, bağımsız hareket etmeyi, bilgisayar, daktilo kullanmayı, İngilizce konuşmayı öğrendi. Daha sonra eğitimini tamamlamak için bir adım daha attı ve ilkokul, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdi. Hedefi üniversite okumaktı. ÖSS’de Hacettepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Halk Bilimi’ni kazandı. Bir yandan okurken, bir yandan da kamu kuruluşunda çalışmaya başlayan Yücel Yılkıran, Altı Nokta Körler Derneği tarafından çıkarılan bir yayında da editörlük yapmaya başladı.

29 yaşında olan şu anda üniversite ikinci sınıfa devam eden Yılkıran, altı ay önce başladığı judo sporunda da önce Türkiye şampiyonu oldu, ardından da Milli Takıma çağrıldı.

Yılkıran, bugünlerde Antalya’da düzenlenen Görme Engelliler Judo Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil ediyor.

-”PES ETMEK YÜCEL’İN LÜGATINDA YOK”-

Yücel Yılkıran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişte kendisinin okumasına izin vermeyen ailesinin, bugün geldiği noktayı görünce haklı olduğunu anladıklarını söyledi.

Ailesinin kendisini judo sporunda da desteklediğini belirten Yılkıran, ”Biraz korkmakla birlikte sporumu da destekliyorlar” dedi.

”Hedeflerim bitiğinde kendimi kötü hissediyorum” diyen Yücel Yılkıran, judo sporuna yeni başladığını, bu dalda başarılı sonuçlar almayı istediğini kaydetti. Olimpiyatlar için puan toplamaya başladıklarını da vurgulayan Yılkıran, gelecek yıllarda okulunu bitirmeyi, öğretmen olmayı ya da alanında çalışmalar yapmayı istediğini sözlerine ekledi.

Star Gazete

Bir cevap yazın