Son Yazılar

Ayrık Omurga Hastalığı: Spina Bifida Omurilik felci tedavisinde Epidural Stimulation Sinemada Ruh Sağlığı: Akıl Sağlığı Sorunlarına Odaklanan Filmler Hidrosefali Nedir? Engelliler İçin Sanatla Buluşmak: Bir İfade Özgürlüğü ve Toplumsal Bağlantı VK Film İzle: En Popüler Platformun Kapsamlı Tanıtımı ve İncelemesi Engelli Bakımevi ve Yaşlı Bakım Merkezleri Kaliteli Online Film İzleme Sitesi: Sinemakolik Engelli Grupları ve Hastalıkları: Detaylı Rehber ve Bilgiler Engelli öğrencilerin Karşılaştığı Zorluklar: Eğitim Sistemi ve Çözüm Yolları
Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Bocce’nin tarihi milattan binlerce sene evveline, Anadolu’ya dayanıyor. En daha önceki spor dallarından birisi olarak kabul edilmektedir. Bugünkü biçimiyle, ilk defa Romalılar tarafından oynanmış ve “bocce” ismini de Romalılardan almıştır. O yarıyıllarda Anadolu’da Türklerin var olduğu ve ülkemizin muhtelif bölgelerinde ismi Bocce olmasa da eş bir hayli oyunun oynandığı göz önüne alınırsa, Bocce’nin ata sporlarımızdan olduğunu söylemek de olasıdır.

Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde Mustafa Hakan Güvençer Fen Lisesi tarafından hazırlanan “Gelecek Sporla Gelecek” projesi kapsamında engelli çocuklar sporla buluşturuldu.

İlçedeki 8 lisede öğrenim gören yaklaşık 3 bin 500 öğrenciyi sporla buluşturmayı hedefleyen Mustafa Hakan Güvençer Fen Lisesi, engelli çocukların da spor yapmalarını sağlamak amacıyla bocce eğitimi veriyor.

Proje kapsamında Kahramankazan Belediyesi Zihinsel Engelliler Eğitim ve Uygulama Okulundan bir grup öğrenci, projeyi yürüten öğrencilerle bocce öğrenmeye başladı.

Şehit Samet Cantürk Bocce Spor Salonuna gelen öğrencilere bocce antrenörleri tarafından raffa disiplininde eğitim verilmeye başlandı. Bocce oyununun nasıl oynanacağına dair kendilerine teorik bilgiler verilen öğrencilerin salondaki performansı hocalarının takdirini kazandı.

Okul müdürü Fatih Erdoğan, yaptığı açıklamada, “Engellileri de nasıl hayatın içine dahil edebiliriz?” diye yola çıktıklarını ve sporla bunu gerçekleştirebileceklerini düşündüklerini anlatarak, “Bocce oynamaya karar verdik. Çocuklarımız burada güzel vakit geçirdi. Hem eğlendiler, hem de spor yaptılar. Onları mutlu görmek bizi de mutlu etti. Bu etkinliğimize haftada bir gün olmak suretiyle proje süresince devam edeceğiz.” dedi.