Özel Olimpiyat Oyunları başladı

Özel Olimpiyat Oyunları başladı

Özel Olimpiyat Oyunları başladı

Atatürk Üniversitesi ile Türkiye Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (TÖSSED) tarafından ortaklaşa düzenlenen…

Atatürk Üniversitesi ile Türkiye Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (TÖSSED) tarafından ortaklaşa düzenlenen, “Atatürk Üniversitesi Özel Olimpiyat Oyunları” başladı.

70 SPORCU KATILDI

Erzurum merkezden 7 rehabilitasyon merkezinden yüz, Rize, Bayburt, Gümüşhane, Erzincan ve Kars illerinden de 70 sporcunun katıldığı oyunların açılışında konuşan Türkiye Özel Sporcular Spor Eğitimi ve Rehabilitasyon Derneği Koordinatörü Ali Üredi, oyunları organize eden Atatürk Üniversitesi’ne ve Rektör Koçak’a teşekkür etti.

Üredi, özürlülere yönelik çalışmaların 1991 yılından sonra TÖSSED Onursal Başkanı Dilek Sabancı’nın Başkanlığında yürütüldüğünü ve derneğin çatısı altında şu anda 70 sporcu bulunduğunu söyledi.

ZİHİNSEL ENGELLİLERE DESTEK

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak da konuşmasında, oyunlara ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. “Toplum olarak zihinsel engelli çocuklarımıza karşı görevlerimizi yerine getirip getirmediğimizi sorgulamamız gerekiyor” diyen Koçak, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya nüfusun yüzde 5’inin zihinsel engelli olduğunu ifade etti.

Türkiye’de 6,5 milyon engelli ve 2,5 milyon zihinsel engelli bulunduğuna dikkat çeken Koçak, toplum olarak el ele verilerek engellilere karşı sorumlulukların yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı.

//KOÇAK’IN SUNUMU

“Üniversite olarak bizler, onlara her konuda destek olma, engellilerin faaliyetlerine gerekli katkıyı sağlama gayreti içindeyiz” diyen Koçak, şöyle devam etti: “Sporun, zihinsel engellilerin hayata tutunmasını kolaylaştırdığı gerçeği bugün herkesçe bilinmektedir. Nitekim bu aktivitelerde yer alan özel sporcuların bireysel yeteneklerini ortaya çıkarmalarını sağlayacak ortamlar oluşturulduğunda kendilerini çok daha iyi ifade ettikleri ispatlanmıştır. Zihinsel ve bedensel engelli bireylerin potansiyellerini geliştirmede beden eğitimi ve spor aktiviteleri oldukça önemlidir. Bugün TÖSSED 2002 yılında özerk bir yapı kazanmış, böylece 181 ülkeye yayılarak, 224 akredite program kanalıyla dünyada 3 milyona ulaşan 8 yaş ve üzeri zihinsel engelliye, yıl boyu spor eğiti ve yarışma fırsatı sunmaktadır. Biz de bu oyunlarla bu çabaya destek olmanın, katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Konuşmaların ardından Ali Üredi, rektör koçak`a oyunlara verdiği destekten dolayı bir teşekkür plaketi verdi.

İki gün sürecek ve Basketbol, Voleybol, Futbol ve Atletizm dallarında yapılacak zihinsel engelli sporcu yarışmalarında, Atatürk Üniversitesi’nden gönüllü 150 öğrenci de eşlik edecek

Bir cevap yazın