Görme engelliler için sesli kalem

‘Penfriend’ görmeyenleri günlük yaşamını kolaylaştırmak ve alışverişlerde nesnelerin fiyatlarını sesli okumak için geliştirildi.

Bir İngiliz firması ve Kraliyet Ulusal Enstitüsü tarafında geliştirilen kalem, 60 paunda satışa sunuldu. Kalem giyim,yiyecek ve ilaç etiketlerini okumada da kullanılabildiği gibi kişisel belgelerin veya film ve müzik koleksiyonlarını depolayabiliyor.

MP 3 olarakta kullanılabilen “Penfriend” ucundaki tarayıcı ile ürünlerin üzerindeki barkodları okuyarak görme engelli kişiye ürünün özellikleri, fiyat, son kullanım tarihi,içeriğini, kullanımını ve hatta pişirme talimatlarını hakkında da gerekli bilgileri okuyor. Bu ürünün ilaç olması durumunda üretim tarihi ve dozaj talimatları da okunabiliyor.

Aslında görme engelli çocukların kitapları için geliştirilen Penfriend, daha sonra görme engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için düşünülmüş bir cihaz.Şimdiden pek çok görme insanın hayatını değiştiren bu cihaz Londra’da Docklands Kraliyet Ulusal Enstitüsü’nde sergileniyor.

GAZETEPORT

Bir cevap yazın