Kaybolmaya son veren cihaz

Teleses tarafından piyasaya sunulacak 26 gram ağırlığındaki minyatür yer bulucu ve takip cihazı sayesinde artık kimse kaybolmayacak.

Ankara’da 1987 yılında Recep Uzelli tarafından kurulan ‘Teleses Grup’ kısa süre sonra piyasaya süreceği Laxon CP-100 cihazı basına tanıttı.

Cihazı üzerinde bulunduran kişi, uydu ve baz istasyonları sayesinde dünyanın neresinde olsursa olsun internet yoluyla adım adım izlenebilecek. Yaklaşık 150 dolarlık bu cihaz, yaşlı, hasta ya da engelli yakınları bulunanlarla çocuklarının gün boyu nerede olduğunu bilmek isteyen ailelerin meraklarını giderecek. Teleses Genel Müdürü Bora İnan yaptığı açıklamada, birkaç ay sonra piyasaya sürecekleri Laxon CP-100 Gps Yer Bulucu cihazı ile artık kimsenin kaybolmayacağını söyledi. İnan, 26 gram ağırlığında olduğunu belirttiği cihazı yanında bulunduran kişilerin GPRS (cep telefonu kartı üzerinden veri transferi) ve GPS (dünya yörüngesinde bulunan uydulardan yer tespiti) sayesinde konumlarının birkaç metre yanılgı ile tespit edilebileceğini açıkladı. İnan, içinde sim kart olan cihazın numarasına cep telefonuyla mesaj gönderildiğinde SMS yoluyla kişinin konum bilgisinin geldiğini anlattı.

Cihazın hem uydudan hem baz istasyonlarından sinyal alabildiğini anlatan Teleses Genel Müdürü Bora İnan, şöyle dedi:
“Cihaz, ufak boyutları sayesinde sevdiklerinizin mont veya çantalarına konularak size kendilerinin bulundukları yeri izleme olanağı veriyor. Dünyanın neresinde olursanız olun, örneğin bu cihazı çocuğunuzun çantasına koyduğunuzda okuldan çıktıktan sonra eve gelirken kullandığı güzergahı internetten izleyebilirsiniz. Çocuğunuz belirlenen bölgenin dışına çıkarsa, cihaz sizi SMS mesajıyla da uyarıyor veya internette harita üzerinden nerede olduğunu adım adım görebiliyorsunuz. Bu izleme, internette ücretsiz olarak sunulan Google Maps Harita yazılımı üzerinden gerçekleşiyor.”

İnan, cihaz sayesinde özellikle yaşlı, alzheimer hastası olan veya otistik kişilerin kaybolma, evini ve adresini hatırlamama gibi sorunlarının ortadan kalkacağını ifade ederken, aynı zamanda evcil hayvanlarda da aynı şekilde kullanılabileğini belirtti.

Avuç içinde gizlenebilecek kadar küçük olan cihazın yaklaşık 150 dolardan satışa sunulacağını hatırlatan İnan, cihazın batarya süresinin yaklaşık 72 saat olduğunu, USB girişi sayesinde bilgisayarlardan şarj edilebildiğini kaydetti. Cihazın üzerinde yardım istenmesi gereken durumlarda kullanılabilecek bir de öpanik düğmesi bulunduğunu belirten İnan, kullanıcının bu düğmeye basması halinde daha önceden belirlenmiş 4 kişiye SMS gönderilerek yer bildirilebildiğini söyledi.
Hürriyet

Bir cevap yazın