Kendi İşinizi Kurmak için Bazı Kolaylıklar

Kendi İşinizi Kurmak İçin Bazı Kolaylıklar

Eğer maddi imkanlarınız kendinize ait bir işyeri açmaya yetmiyorsa, üretken ve çalışmaya istekli bir özürlü iseniz size sağlanan kolaylıklardan yararlanabilirsiniz!
Kendi işinizi kurduğunuzda gelir vergisi indiriminden yararlanabileceğinizi unutmayın. Bu size çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
Ayrıca Türkiye  Halk Bankası tarafından verilen ÖZÜRLÜ GİRİŞİMCİ KREDİSİ de sizin için sağlanan başka bir kolaylıktır.

Bu Krediden Nasıl Faydalanabilirsiniz?
1-    Çalışma gücünüzün en az  % 40’ını kaybetmiş özürlü olmanız,
2-    Bir işte verimli bir şekilde çalışabileceğinizi sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeniz,
3-    18 yaşından gün almış (üst yaş sınırı yoktur) olmanız gerekmektedir.

Bu krediden faydalanabilmek için nasıl bir iş yapacağınızı, hangi tür sanayi veya hizmet sektörü ile ilgili ticari faaliyette bulunacağınızı belirleyip, size en yakın Halk Bankası şubesine başvurmanız gerekmektedir.
Özürlü girişimci kredisinden yararlanacak kişinin öncelikle özürlü kişi tanımına uygun olması ve herhangi bir ticari faaliyetinin bulunmaması gerekmektedir. Elinde yapacağı işle ilgili belgesi bulunanlara öncelik tanınacak, elinde belgesi olmayanlara beyan ve inceleme sonucuna göre kredi kullandırılabilecektir.
Bu kredi bir işyeri açacaklara verilebileceği gibi, kendi evinde el becerilerine uygun bir iş yapabilecek ve maddi desteğe ihtiyaç duyan özürlülere de verilebilir.

Kredinin Şartları  (1999 yılı itibarı ile):

 

Dışarıda iş yapan

Evinde iş yapan

Kredi Limiti

1.000.000.000.-TL

 

500.000.000 TL.

Vadesi

1 ile 3 yıldır, 2 ile 3 yıl vadeli kredilerde 1 yıla kadar ana para ödemesi yapılmamaktadır.

 

Faizi

% 40

 

Geri ödeme ne şekilde yapılır

Ana para 1 yıl sonra talebinize göre, 2’şer, 3’er, 4’er, 5’er ve 6’şar aylık taksitler halinde 2 yıl içinde ödenir. Faizler ise kredinin alındığı günden itibaren 3 aylık dönemler halinde ödenir.

 

Kredi için gerekli teminatlar

İpotek, ticari işletme rehni, mevduat rehni,, hazine bonosudur. Ayrıca Bankanın güvenirliğini kabul edeceği iki kişinin kefaleti de teminat için yeterlidir.

 

 

Not:

Ortaklık şeklinde faaliyette bulunacaksanız,  ortaklık kuracak en fazla beş özürlü bir araya gelip 5.000.000.000.-TL’ye kadar kredi alabilirsiniz.

 

572 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 1580 sayılı Belediyeler Kanunu’nda değişiklik yapılarak kendi işinizi kurmada kolaylıklar getirilmiştir. Kanun, belediyelere ait ve belediyeler tarafından işletilen veya kiraya verilen büfeler, otoparklar gibi işyerlerinin özürlüler tarafından işletilmesi konusunda kolaylık sağlanması hükmünü getirmiştir.
Ancak, bunun için bulunduğunuz yerin belediye meclisine başvurmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın