1572 Özürlü Ailesine Bakım Ücreti

Sosyal Hizmetler İl Müdürü Murat Konan, Malatya’da şuanda bin 572 aileye aylık 1 asgari ücret tutarında özürlü bakım ücreti ödemesi yapıldığını söyledi.Konan, Malatya’da özürlü bakım ücreti için şimdiye kadar 2 bin 812 kişinin başvuruda bulunduğunu ancak şuanda bin 572 kişiye bakım ücreti ödendiğini kaydetti. Yapılan başvurularda 518’nin kabul edilmediğini aktaran Konan, şuanda 441 dosyanın ise inceleme aşamasında bulunduğunu ifade etti.

Sosyal Hizmetler İl Müdürü Murat Konan, “Temel ihtiyaçlarında, yeme, içme, temizlik, alışveriş ve sosyal becerilerde bir başkasının bakımına muhtaç olanların yakınlarına özürlü bakım ücreti veriyoruz. Ancak, bakım ücreti verebilmemiz için ailenin aylık gelirinin de düşük olması gerekiyor” dedi.

Özürlü bakım ücreti bağlanan kişi ve ailelerinin sürekli takip edildiği ve kriterlere uymayanların maaşlarının kesildiğini belirten Konan, “Bakacak yakını bulunmayan veya evde bakılacak durumu olmayan vatandaşlarımızı da özel bakım merkezlerine gönderip, kurumlara 2 asgari ücret tutarında ödeme yapıyoruz. Malatya’da 32 vatandaşımızı özel bakım merkezine yönlendirdik. Şuanda özel bakım merkezinde 23 vatandaşımız bulunmaktadır” diye konuştu.

Malatya’da şimdiye kadar özürlü ücreti bağlanıp da daha sonra kriterlere uymayan 159 ailenin bakım ücretinin iptal edildiğini de aktaran Konan, “Malatya’da yaklaşık 700 bin TL aylık olarak vatandaşlarımıza özürlü ücreti ödenmektedir. Bizler denetimlerimizi titizlikle ve hak edenlerin bu haktan yararlanmasını istiyoruz. Pazartesi ve perşembe günleri vatandaşlarımız hastanelerde alacakları ağır özürlü raporlarını bize ulaştırarak başvurularını yapabilirler. Ancak, biz gerekli inceleme ve denetimlerimizi yaptıktan sonra dosyayı kabul ediyoruz” diye konuştu.

Haberciniz

Bir cevap yazın