Son Yazılar

Sinemada Ruh Sağlığı: Akıl Sağlığı Sorunlarına Odaklanan Filmler Hidrosefali Nedir? Engelliler İçin Sanatla Buluşmak: Bir İfade Özgürlüğü ve Toplumsal Bağlantı VK Film İzle: En Popüler Platformun Kapsamlı Tanıtımı ve İncelemesi Engelli Bakımevi ve Yaşlı Bakım Merkezleri Kaliteli Online Film İzleme Sitesi: Sinemakolik Engelli Grupları ve Hastalıkları: Detaylı Rehber ve Bilgiler Engelli öğrencilerin Karşılaştığı Zorluklar: Eğitim Sistemi ve Çözüm Yolları Kas Hastalıkları: Muscular Distrofiler Hakkında Bilgiler 2024 Yılında Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Olacak?
Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Engelli çocuklardan oluşan müzik grubu 23 Nisan’da Antalya’daki bir alışveriş merkezinde konser verecekti

ada

Müzisyen Ferudun Mete tarafından 2011 yılında Antalya’da kurulan Lokomotif Band Zihinsel Engelliler Ritim ve Müzik Grubu, her yaştan engelli çocukların ritim ve müzikle rehabilite etmeyi amaçlayan bir müzik grubu. Ferudun Mete önderliğinde bir çok gönüllü velinin de katkıda bulunduğu engelliler ritm grubu, her yaştan çocuğu hayatın içine katmayı amaç edinen gönüllüler toplulğundan oluşuyor. Avrupa turnesi ile Almanya’da 3 konser verme hazırlığı yapan Lokomotif Band çocukları Mayıs ayı içerisinde Dünya Vurmalı Çalgılar Festivali’ne de katılacak. Engelli çocuklar ritm ve müzik dışında gönüllü eğitmenlerden resim, dans gibi eğitimler de alıyor. Antalya’da özel gün ve etkinliklerde konserler veren grup için 23 Nisan’da Lara’daki Shemall Alışveriş Merkezi’nde konser vermesi için program yapıldı. AVM içinde coşkulu bir kalabalığın izlediği Lokomotif Band çocukları üçüncü şarkılarına geldiğinde AVM yönetimi bir mağazanın “çok gürültü oluyor” şikayeti üzerine konseri yarıda keserek alanın boşaltılmasını istedi. Üstelik o sırada AVM’de kalabalık bir seyirci ve çocuk grubu konseri izliyordu. Seyircilerin ısrarına rağmen yöneticiler tavırlarından vazgeçmedi. Bunun üzerine AVM’nin facebook sayfasına onlarca kişi mesaj yollayarak tepki gösterdi.

Hepimiz engelli adayıyız ama İnsanların engelliye tahammülü yok

Change.org’dan AVM”nin özür dilemesi için imza kampanya başlatan vatandaşlar sosyal medya üzerinden “Hepimiz engelli adayıyız ama farkında değiliz. Engellilere tahammülünüz yok. Böyle engelli düşüncelere sahip insanlar var oldukları ve değişmedikleri sürece bizlerin işleri çok daha zorlaşıyor.” yorumları paylaştı. Telefonla ve e-mail yoluyla ulaşmaya çalıştığımız Shemall AVM yönetimi konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Hande ZEYREK/SÖZCÜ