4 yaşında 39 kez ameliyat oldu

4 yaşında ama çektiği çileleler inanılmaz büyük. 2 yıldır midesinden besleniyor. Ne görüyor ne duyuyor ne de konuşuyor.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde kronik kas hastası olan ve 35 defa beyin, birer kez de mide, bağırsak, safra kesesi, göbek fıtığı ameliyatı geçiren 4 yaşındaki Kardelen, 2 yıldır midesine takılan hortumla besleniyor.

Alınan bilgiye göre, Dere Mahallesi’nde oturan Melek Karagöz’ün 4 yaşındaki kızı Kardelen Yazman, 6 aylıkken beyin fonksiyonlarını tamamlamadan sezaryenle dünyaya geldi. 3.5 yıldır beynine takılan pille yaşamını sürdüren Kardelen’in, 3 ay önce enfeksiyon kapması sonucu beyin sinirleri hasar gördü. Bunun üzerine pil çıkartıldı.

Yüzde 81 derecede özürlü olduğu için görmeyen, duymayan ve konuşamayan Kardelen, 4 yılda 35 defa beyin, birer kez de bağırsak, safra kesesi, göbek fıtığı ameliyatı geçirdi.

Ailenin 6 ay önce boşanması sonucu annesi ile birlikte yaşamını sürdüren 4 yaşındaki çocuk, midesine takılan hortum ile süt ve meyve suları ile besleniyor.

Anne Melek Karagöz, yaptığı açıklamada, kızının durumundan yakınmadığını, utanmadığını, isyan etmediğini, tersine onunla çok mutlu olduğunu söyledi.

Engelli çocuğa baktığı için devletin vermiş olduğu 480 TL ile geçimini sürdürmeye çalıştığını ifade eden Karagöz, ”Bu paranın 260 TL’sini kiraya veriyorum. Diğer kalanı ile de yaşamaya çalışıyoruz. Kızımın bakımı için en az aylık 250 TL’ye ihtiyaç var. Kızımın beslenmesi için aldığım süt, meyve suları çabuk bozuluyor. Bu nedenle de buzdolabı ile bir sobaya ihtiyacımız var” dedi.

BABASI KIZINI GÖRMÜYOR, NAFAKA PARASINI ÖDEMİYOR

Karagöz, şöyle devam etti:

”Kızım kronik kas hastası ve beyin fonksiyonları tamamlanmadığı için yüzde 81 özürlü. Kızımın iyileşmesi için çok uğraştım. Hastane hastane dolaştım. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 35 kez beyin ameliyatı, birer kez de mide, bağırsak, safra kesesi, göbek fıtığı ameliyatları olmak üzere toplam 39 kez ameliyat oldu.

Bu ameliyatları olmasaydı belki bugün yanımda bile olmayacaktı. Kızımla birlikte çok zor günler geçirdik. Kızımın doktorlarına, profesörlere çok teşekkür ediyorum.”

Eşi Naim Yazman’dan 6 ay önce boşandığını belirten Melek Karagöz, ”Babası 4 aydır kızını görmediği gibi, nafaka parasını da ödemiyor. Eşimden boşandığım için de ailem beni ve özürlü kızımı istemiyor. Ailem (kızını bırak gel) diyor. Ben de kızımı bırakmıyorum. Aileme de bu yüzden dönmüyorum” diye konuştu.

İnternet Haber

Bir cevap yazın