Ayva; “engelli Eğitim Kurumları İyi Çalışmıyor”

Marmaris’te düzenlenen ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı Pediatri Kongresi için Muğla’da bulunan AK Partili Görme Engelli Milletvekili Lokman Ayva….

Marmaris’te düzenlenen ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı Pediatri Kongresi için Muğla’da bulunan AK Partili Görme Engelli Milletvekili Lokman Ayva ile Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkan Yardımcısı Reyhan Gazeller, Muğla’da engellilerin sorunları ile ilgili toplantıya katıldılar. Rehberlik Araştırma Merkezinde düzenlenen toplantıya Muğla Vali Yardımcısı Dr. Mestan Yayman, engelli derneklerinin başkanları ve temsilcileri, engelli çocuklar ve aileleri katıldı.

Toplantıda engelliler ve ailelerini olumlu mesajlar veren görme engelli Milletvekili Lokman Ayva, her engellinin istediği her şeyi başarabilecek güce ve yeteneğe sahip olduğunu kaydetti. Milletvekili Ayva, “Ben 11 yaşında geçirdiğim menenjit hastalığı nedeniyle gözlerimi kaybettim. O yıllarda ailem gözlerimin tedavisi için çok para harcadı ama sonuç alamadık. Gözlerimi kaybettikten sonra bir ara hep evde durdum. Ancak bir gün dinlediğim radyo programında körler okulu olduğunu işittiğimde, hayatta yaşama isteğim yeniden canlandı. 16 yaşında körler okuluna kayıt oldum ve üç yıl orada eğitim aldıktan sonra tahsilimi tamamladım. Sayın Başbakanımız ile İstanbul İl Başkanı iken tanıştım ve yakın dost oldum. Daha sonra Tayyip Bey Belediye Başkanı olduğunda beni yanına danışman olarak aldı. Daha sonra Tayyip Bey Başbakan olduğunda ise bende milletvekili oldum. Görevim boyunca hep engellilerin sorunlarının çözülmesi yolunda çalışmalar yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Eğer gözlerimi kaybetmeseydim bugün bu sahip olduğum makamlara yükseleceğimi hayal bile edemezdim” dedi.

ENGELLİLER FUARI DÜZENLENECEK

Türkiye’de engellilere eğitim veren eğitim kurumlarının çok iyi çalışmadığını iddia eden Görme Engelli Milletvekili Lokman Ayva, “Maalesef bir öz eleştiri yapmak gerekirse, engellilere eğitim veren kurumların çok iyi çalıştığını söyleyemeyiz. Bu sorunun çözümü için Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nimet Çubukçu ile görüştüm. Önümüzdeki günlerde bu konunun çözümü için Bakanımız ve diğer yetkililerle bir araya geleceğiz” dedi. Ayva, önümüzdeki günlerde engelliler fuarı düzenlenmesi içinde Bakanlık düzeyinde çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Kendisinin de bir engelli annesi olduğunu ifade eden Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkan Yardımcısı Reyhan Gazeller de, son yıllarda engellilerin sorunlarının çözümü yolunda önemli çalışmalar yapıldığını kaydederek, engelli çocuğu bulunan ailelerin yaşama daha sıkı sarılmaları gerektiğini ifade etti. Gazeller, tüm Türkiye’deki engellilerin yaşadıkları sorunların çözümü için Ankara’da Özürlüler İdaresi Başkanlığı olarak yoğun bir çalışma sergilediklerini dile getirdi.

Haber Fx

Bir cevap yazın