Bakanlık engelli Yasemin’i görmüyor

Bakanlık engelli Yasemin'i görmüyor

Bakanlık engelli Yasemin’i görmüyor

 

Görme engelini hayata duyduğu sevgi ve yaşam sevinciyle aşan Yasemin Tüney’in en büyük hayali türkçe öğretmeni olmak.

Görme engelini hayata duyduğu sevgi ve yaşam sevinciyle aşan Yasemin Tüney’in en büyük hayali türkçe öğretmeni olmak. Ancak sınava girme hakkı bile yok.

DOĞUŞTAN görme engelli Yasemin Tüney (26) Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe öğretmenliğini bitirdi. Aynı zamanda yüzen ve tango yapan genç kız, öğretmen olabilmek için KPSS’ye hazırlanıyor. Görme engelini hayata duyduğu sevgi ve yaşam sevinciyle aşan Yasemin Tüney, Bornova Anadolu Lisesi’nin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe öğretmenliğini bitirdi. Öğretmen olmayı çok isteyen Tüney’in atanabilmesi için KPSS’den iyi bir puan alması gerekiyor. İlk iki denemesinde atanamayan Tüney, bu yıl sınava Bornova Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun kardeşi Ayşe Tüney’in (22) okutmanlığında günde sekiz saat çalışarak hazırlanıyor. Ancak ay başında gündeme gelen Milli Eğitim Bakanlığı’nın görme engelli öğretmen adayına yüzde 50 görme şartı getirdiği yönetmelik taslağı, Tüney’in hayallerini yıktı. Yüzme kursuna giden tango yapan Tüney, hiç görmese de gelişen teknoloji ile müfredatı yakından takip ederek, öğrencilere tüm birikimini aktarabileceğini vurguladı. Tüney, “Bu taslağı duyunca bir süre sınava hazırlanmaktan vazgeçtim, çok üzüldüm. Ancak taslağın geri çekileceğini bu hatanın düzeltileceğini düşünüyorum. Bizler çok büyük emek veriyoruz, gösterdiğimiz bu çabanın görülmesi şart” dedi.

Kardeşi hazırladı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın görme engelli öğretmen adayına yüzde 50 görme şartı getirdiği yönetmelik taslağı, hiç göremeyen Yasemin Tüney’in hayallerini yıktı. Tüney’i kardeşi Ayşe Tüney (sağda) hazırladı. Yasemin Tüney, “Engellilerin başaramayacağını düşünüyorlar. Oysa mecliste görme engelli bir vekil var. Bu bile neler yapılabileceğinin bir göstergesi” dedi.

Bir cevap yazın