Bedensel engelli Tuğba için özel otobüs

Bedensel engelli Tuğba için özel otobüs

Bedensel engelli Tuğba için özel otobüs

Bel kemiğine baskı yapan bir kist yüzünden, beden engelli olan ve hayatını tekerlekli sandalyede sürdüren…

Bel kemiğine baskı yapan bir kist nedeniyle bedensel engelli olan ve yaşamını tekerlekli sandalyede sürdüren, bu nedenle okul servis araçlarına alınmayan 14 yaşındaki lise öğrencisi Tuğba Ak’a Antalya Büyükşehir Belediyesi, engelliler için dizayn edilen otobüsü tahsis etti.

Doğuştan yüzde 95 oranında engeli bulunan ve bu yıl Kepez Anadolu Lisesi’ni kazanan Tuğba, okullar açıldığında servis problemiyle karşılaştı.

Evlerine kilometrelerce uzak olan okuluna ulaşım için kullanmak istediği okul servis araçlarına, araçlar bedensel engelli öğrencilere uygun olmadığı için kabul edilmeyen Tuğba, okuluna gitmek için büyük mücadele vermeye başladı. Yaklaşık bir aydır babasının otomobille okula götürüp getirdiği Tuğba’ya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, sahip çıktı ve engelsiz arkadaşlarıyla birlikte okula gidebileceği bir servis aracı ayarlanana kadar belediyenin engelli vatandaşlar tahsis ettiği otobüsten yararlandırılması talimatını verdi.

Evinin önüne gelen asansörlü araca ilk kez binen Tuğba Ak’ın çok heyecanlı ve mutlu olduğu gözlenirken, ona, annesi Güneş Ak ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nda görevli engelli personel Cavit Torun eşlik etti.

Anne Güneş Ak, geçici de olsa ulaşım sorunlarının hallolmasından dolayı sevinç yaşadığını belirterek, Akaydın ve ekibine teşekkür etti. Asıl beklentisinin ise, kızının yaşıtlarıyla birlikte bir servis aracıyla okuluna ulaşması olduğunu dile getiren anne Ak, “Bu geçici bir çözüm. Servis araçlarının engelli çocuklara göre düzenlenmesi gerekir. Sadece benim çocuğumun değil, biz ve bizim gibi ailelerin önündeki engeller kaldırılsın, onların yükleri, sıkıntıları biraz olsun hafifletilsin” dedi.

Amaçlarının, bedensel engelli kızlarını toplumun içine sokabilmek, kendi kendine yetmesini ve iyi bir eğitim almasını sağlamak olduğunu ifade eden Güneş Ak, çocukları engelli olan bütün ailelerinin de bu duygularını paylaştığından emin olduğunu söyledi.

Tuğba Ak ise, artık kendisi çok uğraşmadan, birilerinin bir şeyler yapmasını istediğini dile getirdi. Sitemli konuşan Tuğba, “Şu bir kaç gü nde anladım ki, Türkiye’de benim yaşayabileceğim şartlar yok. Üzülerek söyleyece ğim, İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerde şartlar çok daha iyi. Bu ülkenin müzisyen psikoloğu olmak hayalini kuruyordum ama şu anki şartlarda bunun mümkün olmadığını görüyorum” diye konuştu.

Belediyenin hizmet aracıyla okula gitmekten mutluluk duyduğunu kaydeden Tuğba, “Ancak arkadaşlarımla birlikte okula gidebilmeyi çok isterim” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da, Tuğba’nın ulaşım sorununu yakından takip ettiğini, çözüme yönelik bir gelişme olmayınca da engelli hizmet aracının görevlendirilmesi talimatını verdiğini bildirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya’da yaşayan engelli bireylerin sosyal hayatta karşılaştığı sorunları azaltmak için uğraş verdiğini, şehrin en işlek caddesi olan Işıklar Caddesi’nin engelli vatandaşlar için düzenlenmesini ve bedensel engellilerin rahatça binebilmesi için satın alınan 40 otobüsü buna örnek veren Akaydın, şöyle konuştu:

“Tuğba’nın okul servisi probleminin okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen halen sürdüğünü gördüm. Sorun çözülene kadar belediyenin engelli aracı devreye girecek. Tuğba’nın okuluna ulaşımını sağlayacak servis aracı ayarlanana kadar bu araç her gün onu evinden alıp okuluna götürecek, paydos saatinde de okuldan evine getirecek.”

Akaydın, Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Duygu Batmaz’a da, şehirde yaşayan ve benzeri sorunlar yaşayan öğrencilerin sayısının tespit edilmesi için talimat verdi.

Yan flüt çalan Tuğba Ak, 47’inci Altın Portakal Film Festivali’nin açılış töreninde görme engelli iki arkadaşıyla birlikte konser vermişti.

Bir cevap yazın