Bir Aşk Hikayesi, Engelleri Kaldırdı

Bir Aşk Hikayesi, Engelleri Kaldırdı

Bir Aşk Hikayesi, Engelleri Kaldırdı

Türkiye Vodafone Vakfı’nın desteğiyle gerçekleştirilen ve ilk kez farklı engel gruplarını gönüllüler ile birarada tiyatro sahnesine…

Türkiye Vodafone Vakfı’nın desteğiyle gerçekleştirilen ve ilk kez farklı engel gruplarını gönüllüler ile birarada tiyatro sahnesine taşıyan Düşler Kumpanyası’nın ilk oyunu “Bir Aşk Hikayesi”nin galasında tüm engeller sanatla kalktı.

Türkiye Vodafone Vakfı’nın, desteğiyle hayat bulan Düşler Akademisi drama ve sanat atölyelerinde eğitim gören engelli ve sosyal dezavantajlı gençler tarafından kurulan Düşler Kumpanyası tiyatro topluluğunun ilk oyunu ‘Bir Aşk Hikayesi’nin galası, dün akşam Mustafa Kemal Merkezi’nde gerçekleşti.

Galaya, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Birleşmiş Milletler Mukim Koordinatörü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Daimi Temsilcisi Shahid Najam, Türkiye Vodafone Başkanı Rengin Onay ve Alternatif Yaşamı Destekleme Derneği (AYDER) Başkanı Ercan Tutal katıldılar.

Türkiye Vodafone Vakfı, Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) sektörel işbirliği ve Beşiktaş Belediyesi’nin lojistik ve kurumsal desteği ile, fiziksel ve sosyal açıdan dezavantajlı gençlerin hayata katılımlarını kültür sanat yoluyla desteklemek amacıyla kurulan Düşler Akademisi, verdiği eğitimleri tiyatro alanında da profesyonel platforma taşıdı.

İşitme, ortopedi ve zihinsel engelli 17-30 yaş arası gençler ve her yaştan Düşler Akademisi gönüllüleri tarafından kurulan Düşler Kumpanyası, dezavantajlı gençlerin, eğitim aldıkları takdirde sahne sanatlarında da ne kadar başarılı olabileceğini gösterdi.

Profesyonel hayatlarında tiyatrocu, dansçı, psikolojik danışman olan gönüllü Düşler Akademisi eğitmenleri tarafından yazılan ve yönetilen oyun, Düşler Mahallesi’nde geçen iki gün içinde mahalle sakinlerinin birbirleriyle olan samimi ve sıcak ilişkilerini anlatıyor. Oyun; hikayenin içine yedirilmiş işaret dili çevirileri/diyologları ve özenle yazılmış metni ile tüm fiziksel devazvantajlı gruplara hitap etmesi ile büyük dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın