10 Liraya Kendi Protezini Yaptı

10 Liraya Kendi Protezini Yaptı

10 Liraya Kendi Protezini Yaptı

10 Liraya Kendi Protezini Yaptı Plastik borudan bacak protezi derece getirdi

Gaziantepli engelli öğrenci Deniz Kazak, kendisi için tasarladığı ve plastik borudan yaptığı bacak proteziyle TÜBİTAK’ın “Bu Benim Eserim’ yarışmasında, 70 bin proje arasından sıyrılarak ilk 100’e girdi. Kazak, “Protezi kullanıyorum ve memnunum” dedi

Maddi durumu iyi olmayan engellilerin bu protezi kullanabileceğini söyleyen Kazak, “Proje ile engellilerin de başarılı olabileceğini ispatlamaya çalıştım. Engelli olmak sınırlı olmak anlamına gelmiyor’ diye konuştu. Gaziantep Yavuzeli İlköğretim Okulu 7. sınıfta okuyan 14 yaşındaki Deniz Kazak, kendisi için yaptığı protez ile TUBİTAK’ın yarışmasında dereye girdi. 5 yaşında geçirdiği trafik kazası sonrasında sol bacağının diz kapağından aşağısını kaybettiğini, sağ ayağında da çeşitli sorunlar yaşadığı için yürüyemeyen Deniz Kazak, kazanın ardından birçok operasyon geçirdiğini ve daha sonra sol ayağı için devletin yardımıyla protez aldığını söyledi. Bu protezi bir süre kullandığını; ancak rahatsızlık vermeye başladığını ifade eden Kazak, protez yapma sürecini şöyle anlattı:

10 LİRAYA MAL ETTİ

“Bir süre koltuk değnekleriyle yürüdüm. Daha sonra bacağın alt kısmının boruya benzediğini fark ederek plastik boru ile bir protez yatım. Daha sonra bunu geliştirdim. 8 yıldır bu protezi kullanıyorum ve sorun yaşamadım’ Kazak, protez için plastik boru, çizme, koli bandı, tel ve bayan çorabı kullandığını belirterek, plastik boruyu dikey olarak kestiğini ve iç içe geçirerek telle tutturduğunu, alt kısımını çizmenin içine koyduğunu ve yine telle birleştirdiğini, koli bandıyla da aralık bırakmadan sardığını anlattı. Hazır protezlerin 2 ile 5 bin lira arasında olduğunu söyleyen Kazak, kendisinin protezi 10 liraya malettiğini belirtti.

Bir cevap yazın